Video yardımlı torakoskopik cerrahilerde yüzeyel ve derin serratus anterior plan bloğunun analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi
Analysis of the analgesic efficiency of superficial and deep serratus anterior plane block in video assisted thoracoscopic surgery
- Tez No: 748964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kliniğimizde genellikle VATS cerrahileri için blok yapılmasını kabul eden hastalara postoperatif analjezi amacıyla ultrasonografi (USG) eşliğinde preempitif (hasta uyutulup cerrahiye teslim edilmeden önce) Yüzeyel veya Derin Serratus Anterior Plan Bloğu uygulanmaktadır. Bu çalışmamızda hastaların verilerini inceleyerek, yüzeyel ve derin SAPB yapılmış olan hastaların intraoperatif analjezik ihtiyaçlarını, postoperatif analjezik etkinliğini, ek analjezik ihtiyaçlarını, taburculuk sürelerini, hasta memnuniyetlerini, VAS değerlerini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya Ocak 2019-Aralık 2021 arasındaki VATS cerrahisi geçiren toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar yüzeyel SAPB yapılmış ve derin SAPB yapılmış olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hasta bilgilerine geçmiş kayıtlarından ulaşıldı. Hastalar karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmada, demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hastaların postoperatif ekstübasyon sonrası 0., 1., 2., 4., 6., 8., 12., 24.
Özet (Çeviri)
In our clinic, preemptive Superficial and Deep Serratus Anterior Plan Block (SAPB) is usually applied under ultrasonography (USG) for VATS surgeries. These procedures are performed for the purpose of postoperative analgesia in patients who accept blocks. In this study, we retrospectively analyzed the data of the patients. We aimed to evaluate the intraoperative analgesic needs, postoperative analgesic effectiveness, additional analgesic needs, discharge times, patient contentment, and VAS values of patients who had superficial and deep SAPB. A total of 60 patients who underwent VATS surgery were included in the study. These patients had surgery between January 2019 and December 2021. The patients were divided into 2 groups as superficial SAPB and deep SAPB. Patient information was obtained from past records. The patients were evaluated comparatively. In the comparison between the groups, there was no statistically significant difference in terms of demographic data (p>0.05). The patients' VAS scores at 0th, 1st, 2nd, 4th, 6th, 8th, 12th, and 24th hours after postoperative extubation, postoperative analgesic requirement, amount of opioid used intraoperatively, discharge times and patient contentment were statistically significant in the deep SAPB group.