Capital accumulation and labor in post-1980 Büyükada: The case of the migrant community from Van-Erciş
1980 sonrası Büyükada'da sermaye birikimi ve emek: Van-Ercişli göçmenler örneği
  1. Tez No: 872349
  2. Yazar: HELİN SU KOTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA YAZICI TEPEYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, 1980'lerde Van-Erciş'ten Büyükada'ya göç eden ve zamanla kendi işlerini kuran göçmenlerin anlatılarına odaklanmaktadır; kendi işini kurmanın işgücü piyasasındaki ayrımcılığı aşmak noktasında, bir strateji olarak nasıl rol oynadığını incelenmektedir. Ayrıca, tezde aile dinamiklerinin girişimcilik faaliyetleri üzerindeki etkisi de değerlendirilmektedir. Tez, göçmen serbest meslek literatüründen, özellikle de 'zorunluluk girişimciliği' ve 'gömülü piyasa yaklaşımı' kavramlarından yararlanarak, Van-Ercişli göçmenlerinin girişimcilik süreçlerini anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada dört ana literatürden faydalanılmıştır: Adalar üzerine yapılan çalışmalar, 1980'lerden bu yana kırdan kente göç üzerine yapı-lan çalışmalar, Kürt işgücü üzerine yapılan çalışmalar ve göçmenlerin kendi işlerini kurmaları üzerine yapılan çalışmalar. Tezin saha çalışması, Nisan 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında Büyükada'da gerçekleştirilen 21 derinlemesine görüşmeye dayanmaktadır. Amaç, Türkiye'de işçi sınıfı girişimciliğinin etnik bağlamını Büyükada özelinde araştırarak, kayıt dışı işçilikten girişimciliğe geçişe odaklanarak bu alandaki yazını çeşitlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Focusing on the narratives of a migrant community from Van-Erciş in Büyükada who migrated to the island in the 1980s and since then suc-cessfully transitioned to self-employment, this thesis emphasizes the role of self-employment as a strategy to overcome labor market dis-crimination within migrant communities. It also assesses the influence of family dynamics on entrepreneurial activities. Drawing upon migrant self-employment literature, notably the concepts of 'necessity entre-preneurship' and 'embedded market approach', the thesis seeks to comprehend the entrepreneurial processes of Van-Erciş migrants. Four main areas of literature are utilized in this study: research on the Princes' Islands, studies on rural to urban migration since 1980, re-search on Kurdish labor, and studies on migrant self-employment. The fieldwork for this thesis included 21 in-depth, face-to-face interviews and participant observation conducted in Büyükada between April 2022 and January 2023. The objective is to enrich the literature by in-vestigating the ethnic context of working-class entrepreneurship in Turkey, particularly focusing on the transition from informal labor to entrepreneurship.