Kardiyopulmoner bypass ameliyatı olan hastalarda,preoperatif ve postoperatif;kardiyak enzimlerinin,karaciğer enzimlerinin ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Preoperative and postoperative evaluation of cardıac enzymes,liver enzymes and renal functıon in patients undergoing cardiopulmonary bypass surgery
- Tez No: 872358
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN YASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın en temel amacı; kalp damar cerrahisi ameliyatlarında kardiyopulmoner bypassın hasta kan değerleri üzerine olumsuz etkileri bilinmektedir. Bu temel amaç doğrultusunda; kardiyopulmoner bypass ameliyatı olan hastalarda, preoperatif ve postoperatif; kardiyak enzimlerinin, karaciğer enzimlerinin ve böbrek fonksiyonlarının belirlenmesi araştırmanın bir diğer amaçları arasındadır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan araştırma, operasyon öncesi ve sonrası farklı belirteçler üzerindeki gözlemlerin incelenmesi suretiyle ilgili literatüre katkı sağlayacaktır. Bu çalışmayı önemli kılan en önemli husus, operasyon öncesi ve sonrasında KPB'nin sebep olabileceği yan etkilerin önüne geçmek adına laboratuvar sonuçlarının incelenmeye alınmasıdır. Çalışmada 'Özel Medicana Sivas Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'ne çeşitli nedenlerle başvurup kardiyopulmoner bypass operasyonuna alınacak 40 hasta dahil edilmiştir. Çalışmanın başında örneklem sayısı belirlenirken yapılan güç analizinde G*Power programı kullanıldı. Hastalardan kardiyak enzim, karaciğer enzim ve tam kan sayımı değerlerini ölçmek için servise yatışta ve operasyon sonrası 48 saat içerisinde olmak üzere 2 defa kan alındı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 22.0 paket programı ile analize tabi tutulmuştur. Verilerin normal dağılmamasından dolayı nonparametrik testlerle analizi yapılmıştır. Bağımsız iki grup ortalamasının karşılaştırılmasında Many Whitney U testi, bağımsız ikiden fazla grup ortalamasının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi sonuçlarına bakıldı. Operasyon sonrasında AST, RBC ve hemoglobin değerlerinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the negative effects of cardiopulmonary bypass on patient blood values in cardiovascular surgery. The main aim of this study is to determine the preoperative and postoperative cardiac enzymes, liver enzymes and renal function in patients undergoing cardiopulmonary bypass surgery. The study prepared in line with this purpose will contribute to the relevant literature by examining the observations on different markers before and after the operation. The most important point that makes this study important is that the laboratory results are analyzed in order to prevent the side effects that may be caused by KPB before and after the operation. In the study, 40 patients who were admitted to the Cardiovascular Surgery Department of Private Medicana Sivas Hospital for various reasons and who were to undergo cardiopulmonary bypass operation were included. At the beginning of the study, G*Power program was used in the power analysis while determining the sample size. Blood samples were collected from the patients twice to measure cardiac enzymes, liver enzymes and complete blood count values, once at admission to the ward and 48 hours after the operation. Statistical analyses of the data obtained were analyzed with SPSS 22.0 package program. Since the data were not normally distributed, they were analyzed with nonparametric tests. Many Whitney U test was used to compare the means of two independent groups and Kruskal Wallis H test was used to compare the means of more than two independent groups. It was observed that AST, RBC and hemoglobin values decreased after the operation.