Effect of human cord blood plasma exosomes on fibroblast aging
İnsan kordon kanı plazma eksozomlarının fibroblast yaşlanması üzerine etkisi
  1. Tez No: 872368
  2. Yazar: SERLİ CANİKYAN TURKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TELCİ TEMELTAŞ, PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Bioengineering, Biotechnology, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Cilt yaşlanması, ultraviyole radyasyon, genetik, çevresel kirleticiler, sigara ve alkol tüketimi gibi çeşitli faktörlerin hızlandırdığı karmaşık bir süreçtir. Bu yaşlanma süreci, hyaluronik asit (HA), deri altı yağ, kollajen ve elastik lifler gibi temel cilt bileşenlerinin bozulmasını içerir. Dermisteki baskın hücre türü olan fibroblastlar, doğrudan veya diğer hücrelerle etkileşimler yoluyla cilt yaşlanmasında merkezi bir rol oynar. Son araştırmalar, eksozomların cilt yaşlanmasına çözüm bulma potansiyelini vurgulamıştır. 30 ila 120 nanometre arasında değişen küçük hücre dışı kesecikler olan eksozomlar, tüm hücre tipleri tarafından salgılanır ve hücreler arası iletişim, genetik materyal transferi ve bağışıklık düzenlemesinde önemli aracılar olarak görev yapar. İnsan kordon kanı plazması, cilt yenilenmesi ve yara iyileşmesi için umut verici bir kaynaktır. Bu tez, insan kordon kanı plazma eksozomlarının (CBE) insan fibroblast hücrelerindeki yaşlanma parametreleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. CBE karakterize edilmiş ve bu eksozomların yaşlanmış insan fibroblast hücrelerinin hücre çoğalması üzerindeki etkisini değerlendirmek için kıdemli dermal fibroblastlar tedavi edilmiştir. Akış sitometrisi ve Nanopartikül İzleme Analizi dahil olmak üzere çeşitli analizler yoluyla, eksozom yüzeylerindeki anahtar proteinler, eksozomların boyutu ve konsantrasyonları belirlenmiştir. Sonuçlarımız, 100 µg/ml'lik optimal konsantrasyondaki eksozomların hücre proliferasyonunu artırdığını, telomeraz aktivitesini artırdığını ve yara kapanma oranlarını iyileştirdiğini göstermiştir. Akış sitometri sonuçları, eksozomla tedavi edilen grupta S ve G2-M fazlarında daha yüksek hücre yüzdesine işaret etmiş; bu, hücre döngüsü ilerlemesinin arttığını göstermektedir. Telomeraz aktivitesi normal koşullarda 22,24 IU/ml'den eksozom tedavisiyle 38,10 IU/ml'ye önemli ölçüde artmıştır. Gen ekspresyonu analizi, stresle ilişkili genlerin (p21 ve p16) aşağı regüle edildiğini ve çoğalma işaretçisi Ki-67'nin yukarı regüle edildiğini gösterirken, immünositokimya, tedavi edilen hücrelerde hücre dışı matriks proteinleri Kollajen Tip I ve elastin'in daha yüksek ekspresyonunu göstermiştir. Bu bulgular, tıbbi uygulamalarda CBE vaadini vurgulamakta ve doku onarımını desteklemek, hücresel yaşlanmayla mücadele etmek için hücresel ortamların modüle edilmesinde önemli bir rol oynayabileceklerini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Skin aging is a complex process accelerated by various factors, such as ultraviolet radiation (UV), genetics, environmental pollutants, smoking, and alcohol consumption. This aging process involves the deterioration of essential skin components like hyaluronic acid (HA), subcutaneous fat, collagen, and elastic fibers. Fibroblasts, the predominant cell type in the dermis, play a central role in skin aging, either directly or through interactions with other cells. Recent research has highlighted the potential of exosomes in addressing skin aging. Exosomes, small extracellular vesicles ranging from 30 to 120 nanometres, are secreted by all cell types and serve as crucial mediators of intercellular communication, genetic material transfer, and immune regulation. Human cord blood plasma is a promising source for skin regeneration and wound healing. This thesis aimed to investigate the impact of human cord blood plasma exosomes (CBE) on aging parameters in human fibroblast cells. Exosomes isolated from cord blood plasma were characterized and used to treat senior dermal fibroblasts to assess the effect of these exosomes on the cell adhesion, expansion, and proliferation of senior human fibroblast cells. Through various analyses, including flow cytometry and Nanoparticle Tracking Analysis key proteins on exosome surfaces and size and concentrations of exosomes were identified. Our results demonstrated that exosomes at an optimal concentration of 100 µg/ml enhances cell proliferation, increases telomerase activity, and improves wound closure rates. Flow cytometry results indicated a higher percentage of cells in the S and G2-M phases in the exosome-treated group, signifying increased cell cycle progression. Telomerase activity significantly increased from 22.24 IU/ml in normal conditions to 38.10 IU/ml with exosome treatment. Gene expression analysis showed downregulation of stress-related genes (p21 and p16) and upregulation of the proliferation marker Ki-67, while immunocytochemistry indicated higher expression of extracellular matrix proteins Collagen Type I and elastin in treated cells. These findings highlight the promise of cord blood plasma exosomes in medical applications, suggesting they could play a crucial role in modulating cellular environments to support tissue repair and combat cellular aging.