20. yüzyılda iç mekan ve renk ilişkisi
The relationship between interior spaces and color in the 20th centurythe relationship between interior spaces and color in the 20th centurythe relationship between interior spaces and color in the 20th centurythe relationship between interior spaces and color in the 20th centurythe relationship between interior spaces and color in the 20th century
  1. Tez No: 872367
  2. Yazar: YASİN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, İç Mimari ve Dekorasyon, History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Renk, iç mekan tasarımında tasarımın tamamlayıcı unsurlarından biri olmuştur. İç mekan tasarımında kullanılacak rengin sadece kişisel tercihlere göre gelişigüzel seçilmesi bir dekorasyon şekli olabilecekken, rengin eldeki verilerle, konu üzerine araştırmalarla ve çeşitli parametreler ile belirlenmesi bilinçli oluşturulan iç mimari tasarım konsepti ile mümkün olmuştur. Bahsedilen bu veriler mekanın ölçüsü, şekli, bulunduğu coğrafya, dünyada yaşanan gibi başlıklara göre değişiklik gösterebilmektedir. Teknoloji ile dünyada bilinen her şeyin tanımının değişmesi ve bilinmeyen şeylerin icat edilmesi tüm dünyanın gününü ve geleceğini değiştiren olayların yaşanmasına neden olmuştur. Tüm bu olaylar her şeyi etkilediği gibi bu tezin konusu olan iç mekan tasarımında renk kullanımını da etkilemiştir. Geçmişten günümüze iletişim ve ulaşımın kolaylaşması, milletlerin birbirinden kopuk bambaşka yaşamlar süren çok farklı olan alışkanlıklarını ve günlük yaşantılarını iç içe geçirmiş, dijitalleşme ve globalleşme ile birbirine benzer, aynılaşan yaşantılara doğru sürüklemiştir. Bu tez iç mekan tasarımında rengin 20.yüzyıl ile farklılaşan sürecini dünyanın yaşadığı tüm bu değişimler ve dönüşümlerle olan ilişkisi üzerinden ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Color has been one of the complementary elements in interior design. While the selection of color to be used in interior design based solely on personal preferences can be a form of decoration, determining the color using available data, research on the subject, and various parameters has become possible with a consciously created interior architectural design concept. These mentioned data can vary according to factors such as the size, shape, and geography of the space, as well as global events. The redefinition of everything known in the world through technology and the invention of unknown things have led to events that change both the present and future of the world. As these events affect everything, they also impact the use of color in interior design, which is the subject of this thesis. The ease of communication and transportation from past to present has intertwined the very different habits and daily lives of nations that once lived separately, leading to lifestyles that are more similar and homogenized through digitization and globalization. This thesis examines the differentiation of color use in interior design starting from the 20th century in relation to all these global changes and transformations.