Çağdaş resimde biçimselliğin ritim ve hareket estetiğine dönüşüm süreci
The Transformation process of formalism in modern art to the estetic od rhythm and movement
  1. Tez No: 87237
  2. Yazar: SİYABE GÜRBÜZ AYRANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
-72- ÖZET Sanatın doğuş aşamalarında olduğu gibi günümüz resim sanatı kompozisyonlarında da nesnelerin, figürlerin, biçimlerin yerleştirilmelerinde bir düzen, bir denge, bir ritm, bir hareket önemli olmuştur. Çünkü insanın karmaşık iç yapısı sürekli bir düzen İhtiyacı duyar. Sanat yaratım sırasında biçimin hareket ve ritm estetiğini görmek ister. Yaptığı resimde bu kavrayışını ister doğacı, ister şematik biçimler olsun, dolaysız bir biçimde yansıtır. Giderek karmaşık ilişkilerin yoğunlaştığı modern çağda, sanat biçimleriyle teknik hareket dinamizmi arasındaki ilişkilerinde plastik yapıya, yani resim yüzeyine yansıdığı görülmektedir. Böylece modern çağda resim sanatında biçimselliğin ritm ve hareket süreci, bilim ve teknik gelişmelere ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Bu durumda sanatçı hem özgün biçim yaratışları hem de teknolojiyle uyum yollarını aramak zorunda bulunduğu bir süreçte yaşamaktadır. İşte bu görsel süreç, psikolojik ve tekniksel izdüşüm etkinliklerinin bir ürünü olmuştur. Böylece çağdaş sanatçı, tuvalin sınırları içinde, şahsi estetik zevklerini aksettiren yeni biçimler ortaya koyarak ritm ve hareket estetiğini yakalıyor.
Özet (Çeviri)
-73- ABSTRACT The ordering, balance, rhythm and action were being important to place the objects, figures and shapes in the compositions of the working of nowadays illustration arts from the borning of the art stages. Because the complicated internal construction of the human always needs the ordering. Human wants to see the action of the shape and the rhythm aesthetic while the creating of art. Human reflects the conceptions directly in the pictures if wants as naturally or schematically. Gradually the thickness of the complicated contacts in the modern period, the contacts between the art shapes and action dynamism techniques are appearing in the plastic construction that is in the picture surface. Then in the modern period, the shaping rhthym of the ilustration art and action process have to move together in the technical development and science. So, the artist lives both authentica! creating shapes and having to the ways of harmonical technologic ways period. The visual period was the product of the psychological and technical projection activities. So, the contemporary artisit seizes the rhythm and action aesthetic in the canvas borders which are reflected the personal aesthetic pleasures in the new shapes.