Horses in Turkish contemporary paiting
Çağdaş Türk resim sanatında atlar
  1. Tez No: 87238
  2. Yazar: KERİM DİNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET At, anatomik yapısındaki estetik ve gizemli görünümüyle, Türk resim sanatının her döneminde kullanılmıştır. Bilim ve teknolojinin gelişimine bağlı oiarak ortaya çıkan sosyo-ekonomik değişimler yeni sanat akımları doğurmuştur. Çağdaş sanattaki, empresyonist, ekspresyonist, konstrüktivist, sürrealist ve dışavurumcu gibi sanat akımları at figürünün uygulanışına zenginlik kazandırmıştır. Minyatür sanatından çağdaş resim sanatına geçişte at figürünün yüzeye uygulanışı görsel ve içerik olarak değişmiştir. Bireysel üslup oluşturabilme çabasında olan sanatçılar atın estetik yapısında gizli özgürlük, barış, asaiet, sevgi, güç vb. kavramları bu figürle sembolleştirerek, duygularını ifade etme yoluna gitmişlerdir. At, çağdaş resim sanatında tek başına da resmin konusu olmuştur. Çağdaş Türk resim sanatında at figürü kullanan sanatçıların eserleri plastik ve estetik kavramlar bağlamında çözümlenmeye çalışılmıştır. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY Horse with its mystical aspect hidden in its esthetic structure has been used in all periods in Turkish Art of Painting and Drawing The social and economical changes which depend on the development of science and technology, caused new Art Trends such as Impressionism. Expressionism, Constructivism, Surrealism and Exterior. Fantastic in the Contemporary Art the application of the horse figure became widespread. The application of the horse figure to the surface -visual and content- changed with the transition from the Art of Miniature to the Contemporary Art. The Artists who were struggling witn forming an individual style choused the way of expressing their feelings by symbolizing this figure with concepts such as freedom, piece, nobility, love and etc. That are hidden in the esthetic structure of the horse. * l The horse on its own had been the image of drawing and painting in Contemporary Art. Accordingly the works of the artists, who used the horse figure in the Contemporary Art of Drawing and Painting, had been analyzed from the point of view of plastic and esthetic concepts..? 77