Sürdürülebilir hastane yerleşkeleri için kentsel yeşil altyapı yaklaşımı ve yeşil mimari çözümleri: Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi örneği
Urban green infrastructure approach and green architecture solutions for sustainable hospital campuses: The case of Atatürk University Research Hospital
  1. Tez No: 872387
  2. Yazar: NESLİHAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Yapılan çalışmada Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin sorunları ele alınarak bunlar için sürdürülebilir çözümler üretmek ve yeşil hastane kriterleri göz önüne bulundurarak yeni tasarım önerileri sunmak hedeflenmiştir. Yöntem: Bu araştırma yapılırken yeşil bina kavramları araştırılmış, değerlendirme süreçleri incelenmiştir. Daha sonra bu kriterleri göz önünde bulunduran projelerden faydalanılmıştır. Son olarak hastane ve çevresinin analizleri yapılmış eksik görülen yerler vurgulanmış ve bunları göz önünde bulunduran tasarım projesi yapılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda hastanenin otopark alanlarının doğru kullanılmadığı, zemin döşemelerinin uygun seçilmediği, hastane yöneliminin doğru yapılmadığı, engelli bireylerin ihtiyaçlarının göz ardı edildiği, peyzaj alanlarının elverişsiz olduğu ve ağaçlandırmanın yetersiz olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Bu tez çalışması, Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarımının, çevresel etkilerin minimize edilmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve toplumsal ihtiyaçlara daha iyi cevap verilmesi açısından bir model oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilir tasarımın sağlık tesislerinde uygulanabilirliğini vurgulayarak, benzer projelerin tasarım aşamalarında rehberlik etmeyi ve sürdürülebilir hastane tasarımının yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to address the problems of Atatürk University Research Hospital, to produce sustainable solutions for them and to present new design proposals considering the green hospital criteria. Method: While conducting this research, green building concepts were investigated and evaluation processes were analysed. Then, projects that take these criteria into consideration were utilised. Finally, the hospital and its surroundings were analysed, the missing parts were highlighted and a design project was made taking these into consideration. Findings: As a result of the research, it was determined that the car parking areas of the hospital were not used correctly, the floor coverings were not selected appropriately, the hospital orientation was not made correctly, the needs of disabled individuals were ignored, the landscape areas were unfavourable and the afforestation was insufficient. Conclusions: This thesis study reveals that the sustainable architectural and urban design of Erzurum Atatürk University Research Hospital is a model for minimising environmental impacts, increasing energy efficiency and better responding to social needs. By emphasising the applicability of sustainable design in healthcare facilities, this study aims to guide the design phases of similar projects and to popularise sustainable hospital design.