Kandirif peyniri'nin kontrollü şartlarda üretimi
Production of Kandirif cheese under controlled conditions
- Tez No: 872424
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kandirif peynirinin kontrollü şartlarda (fabrika şartlarında) yapımı gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Yapılan Kandirif peynir örnekleri 3 farklı ortamda kızartılmış ve bu farklı kızartma şartlarının peynir kalitesine etkisi saptanarak ideal kızartma metodu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bulgular: Kızartılmamış ve farklı şekillerde kızartılan Kandirif peyniri örneklerinin TAMB sayısı 3,09 log kob/g ile 7,22 log kob/g arasında, laktobasil sayısı 3,09 log kob/g ile 7,22 log kob/g arasında, laktokok sayısı 3,06 log kob/g ile 7,26 log kob/g arasında ve maya- küf sayısı 1,91 log kob/g ile 5,83 log kob/g arasında değişmiştir. Kızartılmamış Kandirif peynirinde en yüksek düzeyde koliform grubu bakteri sayısı (4,99 log kob/g) belirlenirken, tüm kızartılan Kandirif peynirinde tespit edilebilen sınırın altında (
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, production of Kandirif cheese was carried out under controlled conditions (factory conditions). Method: The prepared Kandirif cheese samples were fried in 3 different environments, and the effect of these different frying conditions on the cheese quality was determined, and the effect of these different frying conditions on the cheese quality was determined, and the ideal frying method was tried to be determined. Findings: TAMB number of unfried and fried Kandirif cheese samples ranged from 3.09 log cfu/g to 7.22 log cfu/g, Lactobacillus count ranged from 3.09 log cfu/g to 7.26 log cfu/g, and Lactococcus count ranged from 3,06 to 7.26. The number of yeasts and molds varied between 1.91 log cfu/g and 5.83 log cfu/g. While the highest level of coliform bacteria count (4.99 log cfu/g) was determined in unfried Kandirif cheese, it was found below the detectable limit (