Hafif malnütrisyonlu çocuklarda sadece beslenme düzenlenmesi ve ek olarak oral nütrisyon desteğinin karşılaştırılması
Comparison of nutritional counseling only and additional oral nutrition support in children with mild malnutrition
- Tez No: 872431
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BEŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
HAFİF MALNÜTRİSYONLU ÇOCUKLARDA SADECE BESLENME DÜZENLENMESİ VE EK OLARAK ORAL NÜTRİSYON DESTEĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaçlar: Malnütrisyonun geleneksel sınıflandırmasında, hafif malnütrisyon terimi yaşa göre boy (YGB) veya boya göre ağırlık (BGA) Z skorlarının -1/-2 aralığında olduğu durumlar olarak tanımlanmaktadır. Güncel Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınıflandırmasında hafif malnütrisyon yer almamakla birlikte, bu durumdaki çocuklara müdahale edilmediğinde morbidite ve mortalite riskinde artış gibi olumsuz sonuçlar gelişebilir. Çalışmamızda hafif malnütrisyonlu çocuklara müdahalede, sadece beslenme düzenlemesi yapılanlarla, buna ek olarak oral beslenme desteği (OBD) ürünlerinin kullanıldığı çocukların büyüme ve gelişmelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak tasarlandı. Antropometrik ölçümlerle (YGB, BGA, VKİ) Z Skoru -1/-2 aralığında olan hafif malnütrisyon tespit edilen ve beslenme müdahalesi yapılan 155 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyalarından antropometrik veriler kaydedildi. Sadece beslenme düzenlemesi yapılan hasta grubu ile beslenme düzenlemesine ek olarak OBD ürünü kullanan hasta grubunun başlangıç ve kontrol antropometrik ölçümleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 155 hastanın (%52'si kadın, yaş ortalaması 7,52 ± 5,46) %37'sinde (n=58) sadece hafif akut malnütrisyon, %16'sında (n=25) sadece hafif kronik malnütrisyon, %47'sinde (n=72) ise hem hafif akut hem hafif kronik malnütrisyon saptandı. Hastaların %58'ine (n=90) sadece beslenme düzenlemesi uygulandı, %42'si (n=65) ise beslenme düzenlemesi yanı sıra OBD ürünü kullandı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF NUTRITIONAL COUNSELING ONLY AND ADDITIONAL ORAL NUTRITION SUPPORT IN CHILDREN WITH MILD MALNUTRITION Aim: In the traditional classification of malnutrition, mild malnutrition is defined as cases where height-for-age (HFA) or weight-for-height (WFH) Z scores are in the range of -1/-2. Currently, mild malnutrition is not included in the WHO classification. However, if children with mild malnutrition are not intervened, negative consequences such as increased morbidity and mortality may occur. In our study, it was aimed to compare the growth and development of children with mild malnutrition, in whom only nutritional counseling was applied, and in addition to which oral nutritional support (ONS) products were used. Material and Method: The study was designed retrospectively. 155 patients whose Z Score was in the range of -1/-2 according to anthropometric measurements (HFA, WFH, BMI), who were detected to have mild malnutrition and who underwent nutritional intervention were included in the study. Anthropometric data were recorded from patient files. Baseline and control anthropometric measurements of the patient group that only underwent nutritional counseling and the patient group that used an ONS product in addition to nutritional counseling were compared statistically. Results: Of 155 patients (52% female, mean age 7.52 ± 5.46), 37% (n=58) had only mild acute malnutrition, 16% (n=25) had only mild chronic malnutrition, and 47% (n=72) had both mild acute and mild chronic malnutrition. While 58% (n=90) of the patients only made nutritional counseling, 42% (n=65) additionally used ONS products.