Amut hareketinin öğrenilmesinde kullanılan youtube videolarının analizi
Analysis of youtube videos used to learn the handstand movement
- Tez No: 872439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
YouTube spor, eğitim, bilim ve sağlık gibi alanlarda video paylaşım yapan en yaygın sosyal medya platformlarından biridir. YouTube'da arayıp bulduğumuz her bilginin doğruluğu kabul edilemez. Bundan dolayı araştırmanın amacı, izleyici kitlesinin amut hareketini öğrenmesi ve öğretmesi için eğitim materyali olarak kullandığı YouTube videolarının kalitesini, güvenilirliğini, içeriğini ve uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Araştırmaya YouTube video platformunun arama bölümüne Şubat 2023 tarihinde Türkçe karakterler ile ''Amut Hareketi'' yazılarak arama yapılmıştır ve en fazla görüntülenen ilk 200 video içerisinden kriterleri karşılayan 62 video çalışmaya dahil edilmiştir. İki hakem videoları bağımsız olarak değerlendirmiştir. Video içerik bilgisinin sınıflandırılması için 14 sorudan oluşan bir İçerik Analiz Ölçeği, videoların kalitesini ölçmek için 5 seçenekli Global Kalite Ölçeği, videoların güvenilirliğini ölçmek için 5 sorulu DISCERN Güvenilirlik Ölçeği ve video metrik verileri (video süresi, olumlu, olumsuz ve nötr yorum sayısı, gün başına düşen yorum, beğeni ve görüntüleme sayısı, görüntüleme başına yorum ve beğeni sayısı, yüklenme tarihinden itibaren bugüne kadar geçen gün) kullanılmıştır. İstatiksel değerlendirme için verilere Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, ikili karşılaştırmalar için MannWhitney U testi ve değişkenler arası ilişkilerin analizi için Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır (p < 0.05). Video içerik analiz ölçeği sonuçlarına baktığımızda, 37 video yanıltıcı ve 25 video yararlı bulunmuştur. Global kalite ölçeği sonuçlarında, 1.seçenek 12 videoda, 2.seçenek 33 videoda ve 3.seçenek 17 videoda işaretlenmiştir. DISCERN güvenilirlik ölçeği sonuçlarında, 1.soru 46 videoda ve 2.soru 16 videoda işaretlenmiştir. İki hakemin değerlendirme ölçeklerine verdiği cevaplar arasında güçlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p < 0.05). Yanıltıcı ve yararlı videoların, video metrikleri ile karşılaştırma sonuçlarına baktığımızda, yararlı videoların istatistik değerleri daha yüksek bulunmuştur ve genel olarak video metrikleri ile aralarında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p < 0.05). YouTube'da amut hareketinin öğrenilmesinde kullanılan videoların içerik değişkenliği, izleyici kitlesinin güvenilir bilgilere ulaşmasını zorlaştırır. Bu nedenle cimnastik branşında uzman kişilerce, izleyicinin yararlı bilgiye erişmesi, çevrimiçi platformların farkında olunması ve profesyonel kaynaklara yönlendirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
YouTube is one of the most common social media platforms for sharing videos in areas such as sports, education, science and health. Not every information we search and find on YouTube can be accepted as accurate. Therefore, the purpose of the research is to evaluate the quality, reliability, content and applicability of YouTube videos used as educational material for the audience to learn and teach the handstand movement. In the research, a search was made by typing“Handstand Movement”in Turkish characters in the search section of the YouTube video platform in February 2023, and 62 videos that met the criteria among the 200 most viewed videos were included in the study. Two reviewers evaluated the videos independently. A Content Analysis Scale consisting of 14 questions to classify video content information, a 5- point Global Quality Scale to measure the quality of videos, a 5-point DISCERN Credibility Scale to measure the credibility of videos, and video metrics values (video duration, number of positive, negative, and neutral comments per day). number of comments, likes and views per view, number of comments and likes per view, days since the date of upload) were used. For statistical evaluation, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were applied to the data, MannWhitney U test for pairwise comparisons, and Spearman Correlation Analysis for analysis of relationships between variables (p < 0.05). When we look at the video content analysis scale results, 37 videos were found misleading and 25 videos were found useful. In the global quality scale results, option 1 was marked in 12 videos, option 2 in 33 videos, and option 3 in 17 videos. In the DISCERN reliability scale results, question 1 was marked in 46 videos and question 2 was marked in 16 videos. A strong and significant relationship was found between the two reviewers' responses to the rating scales (p < 0.05). When we look at the results of comparing misleading and useful videos with video metrics, the statistical values of useful videos were found to be higher and a significant relationship was found between them and video metrics in general (p < 0.05). The content variability of the videos used to learn handstand movements on YouTube makes it difficult for the audience to access reliable information. For this reason, the audience should be able to access useful information, be aware of online platforms and be directed to professional resources by experts in the gymnastics branch.