Kanser hastalarının kadın yakınlarında jinekolojik kanser farkındalığı ve etkileyen faktörler
Awareness of gynecological cancer in the relatives of cancer patients and its affecting factors
- Tez No: 872445
- Danışmanlar: PROF. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Jinekolojik kanserler başta kadın olmak üzere, ailesini ve toplumu etkileyen önemli sağlık sorunlarıdır. Ancak Jinekolojik kanserler bilgi, farkındalık ve erken tanı programlarına katılım ile önlenebilecek ve erken tedavi edilebilecek özelliktedir. Jinekolojik kanser farkındalığı; kadınların kanser risklerini nasıl minimuma indirecekleri konusunda eğitmek olup aynı zamanda teşhis ve tedavi konusunda da erken davranmalarını sağlamaktır. Araştırma, kanser hastası yakını kadınların jinekolojik kanser farkındalığını ve etkilen faktörlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı türde olup, örneklemini Necmettin Erbakan Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde tedavi alan 268 hastanın 18 yaş ve üzeri hiç kanser hastası olmamış kadın yakınları oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu ve Jinekolojik Kanser Farkındalık Ölçeği (JİKFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anlamlılık seviyesi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 38,96±12,89'dır. Katılımcıların %31,7si üniversite mezunu olduğu, %74,3'ünün şehir merkezinde yaşadığı, %59,3'ünün evli, %53,7'sinin asgari ücret üzeri miktarda kazancının olduğu saptanmıştır. Menopoza girme yaşı ortalaması 48,39±1,93, beden kitle indeksi (BKİ) ortalamaları 24,07±3,90'dır. Katılımcıların JİKFÖ toplam puanı 149,43±17,68 olarak hesaplanmış olup ortalamanın üzerindedir. Katılımcıların ''rutin kontrol ve ciddi hastalık algısı'' alt boyutundan 82,54±12,09, ''risk farkındalığı'' alt boyutundan 37,7±6,06, ''korunma farkındalığı'' alt boyutundan 20,91±4,11, ''erken tanı ve bilgi farkındalığı'' alt boyutundan 17,34±2,50 puan aldıkları görülmüştür. Katılımcıların sigara içmesi ve medeni durumları ile JİKFÖ toplam puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research aimed to determine the awareness of gynecological cancer and influencing factors among female relatives of cancer patients. It is a descriptive study, with a sample comprising female relatives aged 18 and over who have never had cancer, and who are receiving treatment at Necmettin Erbakan University Oncology Hospital, totaling 268 participants. Data was collected using a Participant Information Form and the Gynecological Cancer Awareness Scale (GCAS) developed by the researcher. The data were analyzed using the SPSS program. The significance level was set at 0.05. The average age of women participating in the study is 38.96±12.89 years. It was found that 31.7% of participants are university graduates, 74.3% reside in urban areas, 59.3% are married, and 53.7% have an income above the minimum wage. The average age of menopause onset is 48.39±1.93 years, and the average body mass index (BMI) is 24.07±3.90. The participants' total score on the GCAS was calculated as 149.43±17.68. They scored 82.54±12.09 on the“routine check and perception of serious illness”subscale, 37.7±6.06 on the“risk awareness”subscale, 20.91±4.11 on the“prevention awareness”subscale, and 17.34±2.50 on the“early diagnosis and information awareness”subscale. There was no significant difference in GCAS total scores based on participants' smoking status and marital status (p>0.05).