Farklı sirkadiyan ritimdeki bireylerde egzersiz kapasitesi, denge ve bilişsel fonksiyonların yüz yüze ve tele-değerlendirme yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparison of exercise capacity, balance and cognitive functions in individuals with different circadian rhythms with face-to-face and tele-assessment methods
- Tez No: 872444
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sirkadiyen ritim, organizmaların biyolojik süreçlerini 24 saatlik döngülerle düzenleyen doğal bir saat işlevi görür. Çalışmanın amacı farklı sirkadiyen ritimdeki bireylerin egzersiz kapasitesi, denge ve bilişsel fonksiyonlarını yüz yüze ve teledeğerlendirme yöntemleri ile karşılaştırmak, tele-değerlendirme yönteminin kullanılabilirliğini araştırmaktı. Çalışmaya katılmaya uygun bireylerin sirkadiyen ritimleri Sabahçıl- Akşamcıl Anketi ile belirlendi. Çalışmaya ara tipe sahip olmayan 18-65 yaş arası 62 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcılar 27 sabahçıl tip 35 akşamcıl tip olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ), yaşam kalitesi değerlendirilmesi EuroQol (EQ-5D-5L) ile yapıldı. Katılımcıların bilişsel fonksiyonları Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOBİD), dengeleri Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ve Tek Bacak denge testi, egzersiz kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Modifiye Artan Hızda Basamak Testi (MAHBT) ile önce yüz yüze değerlendirildi. Yüz yüze değerlendirmeden sonra bir hafta içerisinde tele-değerlendirme yöntemi ile aynı değerlendirmeler tekrarlandı. Değerlendirmeler sabahçıl gruptaki bireyler için sabah, akşamcıl gruptaki bireyler için öğleden sonra belirlenen bir saatte gerçekleştirildi. Çalışmanın sonucunda hem sabahçıl hem de akşamcıl gruptaki bireylerin yüz yüze ve tele-değerlendirmelerinde IPAQ, EuroQol, MOBİD, tek bacak denge ve ZKYT, MAHBT sonuçlarında anlamlı fark bulunamadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
. The circadian rhythm functions as a natural clock mechanism regulating the biological processes of organisms in 24-hour cycles. The aim of the study was to compare the exercise capacity, balance, and cognitive functions of individuals with different circadian rhythms using face-to-face and tele-assessment methods, and to investigate the usability of tele-assessment method. Individuals suitable for participation in the study had their circadian rhythms determined using the Morningness - Eveningness Questionnaire. 62 healthy individuals aged 18-65 without a intermediate chronotype were included. Participants were divided into 2 groups: 27 morning-types and 35 evening-types. Their physical and demographic characteristics were recorded. Physical activity level was assessed using the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ), and quality of life assessment was done using the Turkish version of the EuroQol (EQ-5D-5L). Participants' cognitive functions were evaluated using the Montreal Cognitive Assessment (MOCA), their balance was assessed using the Timed Up and Go Test (TUG) and Single Leg Stance Test, and their exercise capacities were evaluated using the 6-Minute Walk Test (6MWT) and Modified Incremental Step Test (MIST) in face-to-face assessment initially, and then within one week, using tele-assessment method. Assessments were conducted at a specific morning time for participants in the morning group and at a specific afternoon time for participants in the evening group. At the end of the study, no significant differences were found in IPAQ, EuroQol, MOCA, single leg balance and TUG, MIST results between both morning and evening groups in face-to-face and tele-assessments (p>0.05).