Duyu eğitimi programı'nın 5-6 yaş çocukların benlik algısına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of sensory training program on the self-perception of 5-6 year old children
- Tez No: 872449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜLKÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın amacı, sekiz duyusal alan dikkate alınarak 60-72 ay çocukların gelişimine uygun olarak hazırlanan ve uygulanan Duyu Eğitimi Programı‟nın 5-6 yaş çocukların benlik algısına etkisinin incelenmesidir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Malazgirt İlkokulundaki anasınıflarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesinde bulunan Malazgirt İlkokulundaki anasınıflarında eğitim görmekte olan 60-72 ay aralığındaki 30 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada duyu eğitiminin çocukların benlik algılarına etkisini belirlemek amacıyla öntest-sontest ve kalıcılık testli kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma verileri“Demoulin Çocuklar İçin Benlik Algısı Testi Özyeterlik ve Özsaygı Alt Testleri”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; deneme grubuna yapılan öntest-sontest arasında anlamlı farklılaşmanın olduğu, kontrol grubuna yapılan öntest-sontest arasında anlamlı bir farkın olmadığı, deneme ve kontrol grubuna uygulanan sontestte Özyeterlik alanında anlamlı bir fark görülürken Özsaygı alanında anlamlı bir farkın olmadığı, deneme grubuna uygulanan sontest ve izleme testlerinde Özyeterlik alanında anlamlı bir farkın olmadığı görülürken Özsaygı alanında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of the Sensory Training Program, which is prepared and implemented in accordance with the development of 60-72 month old children, taking into account eight sensory areas, on the self-perception of 5-6 year old children. The research was carried out in kindergarten classes at Malazgirt Primary School affiliated with the Ministry of National Education in Şehitkamil district of Gaziantep province in the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of 30 children between the ages of 60-72 months who are studying in kindergarten classes at Malazgirt Primary School in Şehitkamil district of Gaziantep province. In the study, an experimental design with a control group with pretest-posttest and retention test was used to determine the effect of sensory training on children's self-perception. Research data were collected using the“Demoulin Self-Perception Test for Children Self-Efficacy and Self-Esteem Subtests”. Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank Test were used to analyze the data. As a result of the analysis; There was a significant difference between the pretest and posttest applied to the experimental group, there was no significant difference between the pretest and posttest administered to the control group, there was a significant difference in the field of Self-Efficacy in the posttest applied to the experimental and control groups, but there was no significant difference in the field of Self-Esteem, and there was no significant difference in Self-Efficacy in the posttest and follow-up tests applied to the experimental group. While it was observed that there was no significant difference in the field of Self-Esteem, there was a significant difference in the field of Self-Esteem.