Marka kişiliği ve marka arketipleri: Batı mitolojisindeki kadın figürlerinin Carl Jung arketipleri bağlamında reklamlarda kullanımının göstergebilimsel analizi
Brand personality and brand archetypes: Indicative analysis of the use of women figures in west mythology in the context of Carl Jung archetypes
- Tez No: 872455
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN, DOÇ. DR. EDA ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, Reklamcılık, Public Relations, Psychology, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Marka kişiliği, markanın önemli unsurlarından biri olarak görüldüğünden, firmalar marka kişiliğini geliştirmek ve güçlü markalar yaratabilmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Pazarlama iletişimi çalışmalarından olan reklamlarla marka kişiliğinin geliştirilme süreci bu çalışmalardan biri olarak gösterilebilir. Firmalar, reklamlarla marka kişiliğini geliştirmek veya yeniden bir marka kişiliği oluşturmak amacıyla çeşitli modellerden faydalanmaktadır. Arketip modeli de bu modellerden biri olarak ifade edilmektedir. Arketip modeliyle markalar, güçlü marka kişiliklerinin inşasını veya ortaya çıkarılmış bir marka kişiliğinin daha da güçlendirilmesini sağlayabilmektedir. Bu çalışmada, marka kavramı, tarihçesi ve marka unsurları tanımlanmış, marka kişiliği boyutları ve modelleri detaylıca açıklanmıştır. Marka kişiliği ile tüketici etkileşimine değinilirken, Jung'un arketip ve kollektif bilinçdışına ilişkin literatür incelenmiş ve bu konular hakkında çeşitli bilgiler sunulmuştur. Marka kişiliği ile arketiplerin ilişkisi, reklamlarla marka kişiliği oluşturmak amacıyla kullanılan on iki arketipin (kral, sihirbaz, yardımsever, aşık, kaşif, kahraman, bilge, yaratıcı, soytarı, asi, sıradan kişi, masum) literatürde var olan ve güncelde yayınlanmış reklam örnekleriyle birlikte ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Batı mitolojisindeki kadın figürleri hakkında genel bilgiler verilmiş ve Batı mitolojisine ait çeşitli kadın figürlerinin tanımlamaları yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Brand Finance tarafından belirlenen 2022 yılının en değerli yirmi markasının on yedisinin reklamları göstergebilimsel analiz yapılmıştır. Marka kişiliğini geliştirmek amacıyla hangi arketipleri kullandıkları ve Batı mitolojisindeki kadın figürlerinden yararlanıp yararlanmadıkları araştırılmıştır. Analizde, her reklamın gösterilenlerinin düz anlam ve yan anlamları incelenmiş ve firmayı ifade eden gösterilen arketiplerin hangi veya hangileri olduğu belirtilmiştir. Reklamlarda kullanılan Batı mitolojisine ait kadın figürleri de marka kişiliğini geliştirmek amacıyla kullanılıp kullanılmadığı, kullanılan kadın figürlerinin gösterilenleri düz anlam ve yan anlam olarak incelenmiş, kullanılan figürler varsa belirlenip açıklanmıştır. Bu çalışmanın analizi sonucunda, firmaların marka kişiliğini geliştirmek amacıyla arketip modelini kullandığı ancak Batı mitolojisindeki kadın figürlerinden çok sık yararlanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since brand personality is seen as one of the important elements of the brand, companies carry out various studies to develop brand personality and create strong brands. The process of developing brand personality through advertisements, which is one of the marketing communication studies, can be shown as one of these studies. Companies utilize various models in order to develop brand personality through advertisements or to create a new brand personality. The archetype model is expressed as one of these models. With the archetype model, brands can ensure the construction of strong brand personalities or the further strengthening of an already established brand personality. In this study, brand concept, history and brand elements are defined and brand personality dimensions and models are explained in detail. While addressing the interaction between brand personality and consumer, the literature on Jung's archetype and collective unconscious is reviewed and various information on these topics is presented. The relationship between brand personality and archetypes and the twelve archetypes (king, magician, philanthropist, lover, explorer, hero, sage, creator, jester, rebel, ordinary person and innocent) used to create a brand personality in advertisements are examined in detail with examples of existing and current advertisements. In this section, which is the second part of the study, general information about female figures in western mythology is given and various female figures belonging to western mythology are analyzed.