Murgul Gürcülerinin müzik pratikleri
Musical practices of Murgul Georgians
  1. Tez No: 872463
  2. Yazar: TUNCAY ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Müzik, Sanat Tarihi, Anthropology, Music, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yapılan tez çalışması, bir arada yaşayan farklı etnisiteler ve kültürel çeşitlilik içinde müziksel üretimlerin; müzik icrasının nasıl biçimlendiği konusunda, özellike etnomüzikolojik literatürde özgün bir değer taşır. Dolayısıyla bu çalışma yöredeki etnik farklılıkların ve buna bağlı olarak çokkültürlü toplum yapısının müzikteki yansımalarına odaklanır. Çokkültürlülük ve müzik ana başlığına yönelik Murgul Gürcüleri üzerine şimdiye kadar bilimsel bir çalışmanın yapılmamış olması da çalışmanın özgünlüğünü besler. Tez; Halkbilim, Sosyoloji, Etnomüzikoloji, Tarih ve Antropoloji gibi disiplinlerle ilişkilendirilebilir. Tez üç bölümden oluşur. Birinci bölüm, Murgul hakkında demografik, kültürel ve siyasal zeminde literatüre dayalı bir derleme çalışmasından oluşur. İkinci bölüm, Murgul'da yaşayan Gürcüler, gündelik pratikleri ekseninde tarihsel, sosyolojik ve kültürel olarak ele alınır. Üçüncü bölüm ise, Murgul Gürcülerinin Müzik Pratikleri aktüel ritüelleri ekseninde ele alınır ve buradan elde edilen veriler müziksel ve kültürel analizler yoluyla anlaşılmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
The thesis study, the musical productions of different ethnicities and cultural diversity living together; It has a unique value, especially in the ethnomusicological literature, about how music performance is shaped. Therefore, this study focuses on the reflections of ethnic differences in the region and, accordingly, the multicultural society structure in music. The fact that no scientific study has been carried out on Murgul Georgians on the main topic of multiculturalism and music feeds the originality of the study. Thesis; It can be associated with disciplines such as Folklore, Sociology, Ethnomusicology, History and Anthropology. The thesis consists of three parts. The first part consists of a literature-based compilation study about Murgul on demographic, cultural and political grounds. The second part deals with the Georgians living in Murgul, historically, sociologically and culturally in the axis of their daily practices. In the third part, the Musical Practices of Murgul Georgians are handled on the axis of their current rituals and the data obtained from this is tried to be understood through musical and cultural analysis.