Alerji testi uygulanan 3-6 yaş çocuklarda anksiyete, korku ve ağrıyı azaltmada video gösteriminin etkisi
The effect of watching video on reducing anxiety, fear and pain in 3-6 aged children undergoing allergy skin prick testing
- Tez No: 872484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, alerji testi uygulanan 3-6 yaş çocuklarda anksiyete, korku ve ağrıyı azaltmada video gösteriminin etkinliğini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapıldı. Çalışma Mart-Temmuz 2021 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji polikliniğinde 65 girişim grubu, 63 kontrol grubu olmak üzere 128 çocuk ile yapıldı. Veriler Tanıtıcı bilgi formu, Wong-Baker Yüz ifadelerini derecelendirme ağrı ölçeği, çocuk korku ölçeği, çocuk anksiyete skalası-durumluk ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 21 programında tanımlayıcı istatistikler, Ki kare testi, Independent Sample t testi, Bağımlı gruplarda varyans analizi ile p0,05). Grupların girişim hemen sonrasında (girişim: 1,09±,67; kontrol: 2,22±1,18) ve işlemden 15 dakika sonra ağrı (girişim: ,64±,57; kontrol: 1,25±,84) puan ortalamalarında anlamlı farklılık saptandı. Grupların girişim hemen sonrasında (girişim: 1,55±,71; kontrol: 3,20±,83) ve işlemden 15 dakika sonra korku (girişim: ,89±,56; kontrol: 2,15±1,00) puan ortalamalarında anlamlı farklılık saptandı. Grupların girişim hemen sonrasında (girişim: 3,04±1,15; kontrol: 4,76±1,18) ve işlemden 15 dakika sonra anksiyete (girişim: 1,53±,79; kontrol: 3,19±1,35) puan ortalamalarında anlamlı farklılık saptandı. Video gösteriminin 3-6 yaş çocuklarda anksiyete, korku ve ağrıyı azaltmada alerji testi uygulayan hemşireler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental research to examine the effectiveness of video screening in reducing anxiety, fear and pain in children aged 3-6 years undergoing allergy testing. The study was conducted in Necmettin Erbakan University Pediatric Allergy and Immunology outpatient clinic between March-July 2021 with 128 children (65 intervention group and 63 control group). Data were collected using a descriptive information form, Wong-Baker Facial Expressions Rating Pain Scale, Child Fear Scale, Child Anxiety Scale-Persistence Scale. The data were evaluated with descriptive statistics, chi-square test, Independent Sample t test, Analysis of variance in dependent groups and p0.05). A significant difference was found in the mean pain scores of the groups immediately after the intervention (intervention: 1.09±.67; control: 2.22±1.18) and 15 minutes after the procedure (intervention: .64±.57; control: 1.25±.84). There was a significant difference in the mean scores of the groups immediately after the intervention (intervention: 1.55±.71; control: 3.20±.83) and 15 minutes after the procedure (intervention: .89±.56; control: 2.15±1.00). There was a significant difference in the mean scores of anxiety immediately after the intervention (intervention: 3.04±1.15; control: 4.76±1.18) and 15 minutes after the procedure (intervention: 1.53±.79; control: 3.19±1.35). It is recommended that the use of video screening by nurses performing allergy tests to reduce anxiety, fear and pain in children aged 3-6 years should be expanded.