Farelerde Aynısefa çiçeği (Calendula officinalis) ekstraktının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of wound healing effects of Calendula (Calendula officinalis) extract in mice
- Tez No: 872483
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Sunulan çalışmada BALB/c ırkı farelerde aynısefa bitkisi çiçeği ekstraktının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada yaşları 6-8 hafta arasında değişen, 72 adet BALB/c ırkı erkek fare her grupta 24 fare olacak şekilde 3 çalışma grubuna [AYSEF (aynısefa bitkisi çiçeği ekstraktı, FTS (fizyolojik tuzlu su) ve NEGKON (tedavi uygulanmayan)] ayrıldı. Farelerin sırt bölgesine 4 adet simetrik yara açıldı ve tedaviler topikal olarak her gün uygulandı. Yara alanları milimetrik kağıt ile ölçüldü ve çalışmanın 1., 3., 5., 7. ve 14. günlerinde immünohistokimyasal, biyokimyasal ve genomik analizler için yara dokuları toplandı. Bulgular: Çalışmanın 3., 7. ve 14. gününde çalışma gruplarının yara alanları arasında istatistiksel anlamlı farklar bulundu. Fibroblast sayım değerlerinde çalışmanın 3., 5., 7. ve 14. gününde, makrofaj sayım değerlerinde 5., 7. ve 14. gününde gruplar arası istatistiksel anlamlı farklar bulundu. Çalışmanın 3., 5. ve 7. günlerinde çalışma gruplarının hidroksiprolin düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı farklar bulundu. MDA ve TAS düzeylerinde 14. günde, TOS ve OSİ düzeylerinde 3. günde, GPx düzeylerinde 3. ve 14. günde, FGF düzeylerinde ise 7. ve 14. günde çalışma grupları arasında istatistiksel anlamlı farklar bulundu. MPO, IL-6, GM-CSF, MMP-2 ve MMP-9 düzeylerinde çalışmanın 3., 5., 7. ve 14. gününde, TNF-α düzeylerinde 7. ve 14. gününde, IL-1 düzeylerinde ise 3., 5., 7. gününde çalışma grupları arasında farklar bulundu. MMP-2 ve MMP-9 gen ekspresyonunda çalışmanın 3., 5., 7. ve 14. gününde çalışma grupları arasında istatistiksel anlamlı farklar bulundu. Sonuç: Ekstraktının yara iyileşmesinde planimetrik, immünohistokimyasal, biyokimyasal ve genomik bulgulara göre alternatif bir tedavi olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to investigate the effects of calendula flower extract on wound healing in BALB/c mice. Materials and Methods: A total of 72 male BALB/c mice, 6-8 weeks old, were divided into 3 study groups, each consisting of 24 mice: CAL (calendula flower extract), PBS (physiological saline solution), and NEGCON (no treatment). Four symmetric wounds were created on the dorsal area of the mice, and treatments were applied topically daily. Wound areas were measured using millimeter paper, and on days 1, 3, 5, 7, and 14 and wound tissues were collected for immunohistochemical, biochemical, and genomic analyses. Results: Statistically significant differences in wound areas were found between the study groups on days 3, 7, and 14. Intergroup differences in fibroblast counts were significant on days 3, 5, 7, and 14, while macrophage counts differed significantly on days 5, 7, and 14. In hydroxyproline levels, significant differences were found on days 3, 5, and 7. Significant differences in MDA and TAS levels were found on day 14, TOS and OSI levels on day 3, GPx levels on days 3 and 14, and FGF levels on days 7 and 14. MPO, IL-6, GM-CSF, MMP-2, and MMP-9 levels differed significantly on days 3, 5, 7, and 14, TNF-α levels on days 7 and 14, and IL-1 levels on days 3, 5, and 7. Statistically significant differences in MMP-2 and MMP-9 gene expression were observed on days 3, 5, 7, and 14. Conclusion: It has been concluded that the extract is an alternative treatment for wound healing based on planimetric, immunohistochemical, biochemical, and genomic findings.