Göğüs ağrısı nedeni ile acil servise başvuran hastalarda unstabil anjina pektoris ve st yükselmesiz miyokard infarktüsü ayırımında başvuru sırasında bakılan inflamatuar belirteçlerin rolü
The role of inflammatory markers tested at admission in differentiating unstable angina pectoris from non-st elevation myocardial infarction in patients presenting to the emergency department with chest pain
  1. Tez No: 948506
  2. Yazar: SERDAR AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Göğüs ağrısı ile başvuran ve AKS tanısı alan ahstaların ayırıcı tanısının hızlıca yapılması önemlidir. USAP ve NSTEMI ayırcı tanısında kardiyak belirteçler kullanılmakta olup erken dönemde yükselmemeleri dezavantaj oluşturmaktadır. Method: Çalışmamız acil servise başvuran 1200 hasta geriye dönük taraarak yapılmıştır. Aldıkları tanılar ve dışlama kriterlerine göre 111 hastanın verileri toplanarak çalışmamıza alınmıştır. Bulgular: Çalışmamızda NSTEMI grubunda USAP grubu ile karşılaştırıldığında NLO anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (2,14 (0,96 11,14) vs3,86 (0,81-20,35)). Tüm AKS hastaları incelendiğinde troponin değeri ile NLO arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon mevcuttu. Yapılan regresyon analizinde ise NLO düzeyinin 3,22 değerinden büyük olduğunda %61,9 duyarlılık, %86,96 özgüllük ve %74,3 pozitif prediktif, %78,9 negatif prediktif değer ile NSTEMI tanısını öngörmekte olduğunu gösterdik. Yaptığımız lineer regresyon analizinde ise Nötrofil/ Lenfosit Oranınındaki bir birimlik artış çıkışta Troponin düzeylerini 1,159 kat arttırdığını saptadık. Sonuç: NLO düzeyi yüksekliğinin (3.22 cut off değer) troponin yüksekliği ve NSTEMI tanısında öngördürücüğü saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rapid differential diagnosis of patients presenting with chest pain and diagnosed with ACS is important. Cardiac biomarkers are used in the differential diagnosis of unstable angina pectoris (USAP) and NSTEMI; however, their failure to rise in the early period poses a disadvantage. Methods: Our study was conducted retrospectively by reviewing 1,200 patients admitted to the emergency department. Based on their diagnoses and exclusion criteria, data from 111 patients were collected and included in our analysis. Results: In our study, the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) was found to be significantly higher in the NSTEMI group compared to the USAP group (2.14 [0.96–11.14] vs. 3.86 [0.81–20.35]). When all ACS patients were evaluated, there was a statistically significant positive correlation between troponin level and NLR. Regression analysis showed that when the NLR level was greater than 3.22, it predicted NSTEMI with 61.9% sensitivity, 86.96% specificity, 74.3% positive predictive value, and 78.9% negative predictive value. Linear regression analysis demonstrated that each one-unit increase in NLR increased troponin levels at discharge by a factor of 1.159. Conclusion: Elevated NLR (cut-off value: 3.22) was found to be predictive of troponin elevation and NSTEMI diagnosis.