Meme kanserinde ALDH-1 protoonkogeni overekspresyonu ile tiroid kanseri varlığının korelasyonu
Correlation of ALDH-1 protooncogene overexpression with the presence of thyroid cancer in breast cancer
- Tez No: 872531
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ZAFER UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Meme kanseri, tüm dünyada kadınlarda kanserle ilişkili ölümler arasında en sık görülen kanser tipidir. İleri evrelerde daha kötü seyretmekle birlikte prognozunu etkileyen pek çok faktör vardır. Prognostik belirteçler hastanın takip ve tedavisinde hayati öneme sahiptir. Meme kanserinin seyri için kök hücre hipotezleri araştırılmaktadır. Bunlardan biri de ALDH-1 ekspresyonunun meme kanserinde kötü prognozla ilişkilendirilmesidir. Literatürde ALDH-1'in meme kanserinde daha kötü seyirli moleküler alt tiplerle, metastaz ve tedavi direnciyle ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Meme kanseri hastalarında, tiroid kanseri riskinin normal popülasyona göre arttığı bilinmektedir. Hem meme hem tiroid kanserinin kadınlarda daha sık görülmesi benzer hormonal yolaklar üzerinden kanser gelişebileceği düşünüldüğünden bu çalışmanın amacı meme kanserli hastalarda tiroid kanseri gelişmesinin ALDH-1 ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmanın hipotezi meme kanseri hastalarında ALDH-1 overekspresyonu varlığında tiroid kanseri gelişme riskinin ALDH-1 overekspresyonu olmayan hastalara kıyasla artacağıdır. Tiroid kanserinde ALDH-1'in kötü prognostik faktör olduğunu gösteren yayınlar vardır. Ancak meme kanseri ve tiroid kanseri birlikteğinin ALDH-1 ile ilişkisi incelenmemiştir. Bu iki kanserin de diğer kanser türlerine kıyasla daha uzun süre yaşam beklentisi olduğundan takiplerde kullanılacak belirteçlere ihtiyaç olduğu görülmektedir. Genel olarak ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte ikincil kanser görülme oranlarının tüm dünyada arttığı yapılan çalışmalarda gösterilmektedir. Bu da kanser hastalarının takibinde ikincil kanser gelişimi açısından prognostik prediktif faktörlerin önemini ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonucunda ALDH-1 overekspresyonunun tiroid kanseri gelişmesi üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı gösterilmiştir. Buna rağmen istatistiksel olarak anlamlı olmasa da sayısal olarak farklılıklar olduğu görülmektedir. Ayrıca Ki67 ile ALDH-1 arasında pozitif korelasyon olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. Tümor çapı, gradı, sağkalım, hastalıksız sağkalım ve moleküler alt tiplerle ALDH1 arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among cancer-related deaths in women worldwide. Although it progresses worse in advanced stages, there are many factors that affect its prognosis. Prognostic markers are vital in the follow-up and treatment of the patient. Stem cell hypotheses are being investigated for the course of breast cancer. One of these is that ALDH-1 expression is associated with poor prognosis in breast cancer. There are studies in the literature showing that ALDH-1 is associated with molecular subtypes with a worse prognosis, metastasis and treatment resistance in breast cancer. It is known that the risk of thyroid cancer is increased in breast cancer patients compared to the normal population. Since both breast and thyroid cancer are more common in women and it is thought that cancer may develop through similar hormonal pathways, the aim of this study is to investigate the relationship between ALDH-1 and the development of thyroid cancer in breast cancer patients. The hypothesis of the study is that the risk of developing thyroid cancer in breast cancer patients with ALDH-1 overexpression will increase compared to patients without ALDH-1 overexpression. There are publications showing that ALDH-1 is a poor prognostic factor in thyroid cancer. However, the relationship between breast cancer and thyroid cancer and ALDH-1 has not been examined. Since these two cancers have a longer life expectancy compared to other types of cancer, there is a need for markers to be used in follow-up. Studies show that, in general, as the average life expectancy increases, the incidence of secondary cancer increases all over the world. This reveals the importance of prognostic and predictive factors in the follow-up of cancer patients in terms of the development of secondary cancer. As a result of the study, it was shown that ALDH-1 overexpression did not have a significant effect on the development of thyroid cancer. Despite this, there appear to be numerical differences, although not statistically significant. Additionally, it has been statistically shown that there is a positive correlation between Ki67 and ALDH-1. No significant relationship was found between tumor diameter, grade, survival, disease-free survival, molecular subtypes and ALDH-1.