Fermi-Walker türevi ve paralel eğriler
Derivative of Fermi-Walker and parallel curves
  1. Tez No: 872535
  2. Yazar: MERT HASÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, 3-boyutlu Öklid uzayında bir eğrinin paralel eğrisi tanımlanıp paralel eğrinin Serret-Frenet vektör alanları boyunca Fermi-Walker türevi hesaplanmıştır. Daha sonra aynı vektör alanlarının Fermi-Walker anlamında paralel olma durumları incelenmiştir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tezin hazırlanmasında kullanılan materyal ve yöntemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, paralel eğrilerde Fermi-Walker türevi ile ilgili bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise çalışma sonucunda elde edilen veriler ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the parallel curve of a curve in Euclidean 3-space is defined and the Fermi-Walker derivative of the parallel curve is calculated throught the Serret-Frenet vector fields. Then, the parallelism of the same vector fields according to the Fermi-Walker derivative was examined. The thesis consists of five main parts. First part is seperated for introduction. In the second part, basic definitions, theorems and features are included. In the third part, the materials and methods used in the preparation of the thesis are mentioned. In the fourth part, findings related to Fermi-Walker derivative in parallel curves are presented. In the fifth part, evalatuions are made about the datas obtained as a result of the study.