Bazı özel serret-frenet vektör alanlarının Fermi-Walker ve normal Fermi-Walker türevleri
Fermi-Walker and normal Fermi-Walker derivatives of some special serret-frenet vector fields
  1. Tez No: 975549
  2. Yazar: SEFA YUNUS TIRAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 3-boyutlu Öklid uzayında Bertrand ve Mannheim eğri çiftleri ayrı ayrı tanımlanıp Serret-Frenet vektör alanları boyunca Fermi-Walker ve Normal Fermi-Walker türevleri hesaplanmıştır. Daha sonra aynı vektör alanlarının Fermi-Walker anlamında paralel olup olmadığı durumları incelenmiştir. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde, temel tanım, teorem ve özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tez çalışmasında bulgular için gerekli olan materyal ve yöntemlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Bertrand eğrileri ile Mannheim eğrilerinde Fermi-Walker türevi ve Normal Fermi-Walker türevi ile ilgili bulgulara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise bulgulardan yola çıkarak elde edilen veriler ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bertrand and Mannheim curve pairs in 3-dimensional Euclidean space are defined separately and Fermi-Walker and Normal Fermi-Walker derivatives are calculated along Serret-Frenet vector fields. Then, it is investigated whether the same vector fields are parallel in the Fermi-Walker sense. The thesis consists of five main parts. First part is includes an introduction. In the second part, basic definitions, theorems, and features are included. In the third part, the materials and methods used in the preparation of the thesis are mentioned. In the fourth part, findings related to Fermi-Walker derivative and Normal Fermi-Walker derivative in Bertrand curves and Mannheim curves are presented. In the fifth part, evaluations are made regarding the datas obtained based on the findings.