Ratlarda aprepitant'ın parasetamol ile indüklenen akut böbrek toksisitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of aprepitant on parasetamol-induced acute kidney toxicity in rats
- Tez No: 872541
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan antipiretik ve analjezik bir ilaç olan Parasetamol yüksek dozlarda kullanıldığında hepatotoksiste ve nefrotoksisteye neden olur. Aprepitant, G-proteinine bağlı nörokinin-1 reseptörünün oldukça seçici bir antagonistidir ve klinikte antiemetik ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda; Aprepitant'ın parasetamol kaynaklı nefrotoksisite üzerine koruyucu etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 36 adet Albino Wistar cinsi erkek rat; Sağlıklı kontrol, Parasetamol (2 g/kg), Aprepitant (20mg/kg), NAC+Parasetamol (140 mg/kg+2 g/kg), Aprepitant+Parasetamol (10 mg/kg+2 g/kg), Aprepitant+Parasetamol (20 mg/kg+2g/kg) grupları olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Parasetamol uygulamasından 24 saat sonra tüm gruplardan alınan doku ve kan örneklerinde biyokimyasal incelemeler yapıldı. Bulgular: Serum BUN ve kreatinin seviyeleri parasetamol grubunda artarken, NAC ve aprepitant verilen gruplarda düzeldi. Parasetamol grubunda, böbrekte ölçülen SOD aktivitesi ve GSH miktarlarında azalma görülürken, NAC ve aprepitantın bu parametreleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde düzelttiği görüldü. Aynı zamanda böbrek dokusunda MDA miktarları parasetamol verilen grupta yükselirken; artmış olan MDA miktarlarının NAC ve aprepitant uygulanan gruplarda ise anlamlı şekilde azaldığı görüldü. Sonuç: Aprepitant, parasetamole bağlı böbrek hasarını azaltır. Bu etki aprepitantın oksidatif stresi azaltıp, antioksidan sistemleri güçlendirmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Paracetamol, an antipyretic and analgesic drug widely used all over the world, causes hepatotoxicity and nephrotoxicity when used in high doses. Aprepitant is a highly selective antagonist of the G-protein-coupled neurokinin-1 receptor and is used clinically as an antiemetic drug. In this study, we aimed to investigate the protective effects of Aprepitant on paracetamol-induced nephrotoxicity. Material and method: In our study, 36 Albino Wistar male rats were divided into 6 groups as healthy control, Paracetamol (2 g/kg), Aprepitant (20 mg/kg), NAC+Paracetamol (140 mg/kg+2 g/kg), Aprepitant+Paracetamol (10 mg/kg+2 g/kg), Aprepitant+Paracetamol (20 mg/kg+2 g/kg) groups. Biochemical examinations were performed in tissue and blood samples taken from all groups 24 hours after paracetamol administration. Results: Serum BUN and creatinine levels increased in the paracetamol group, but improved in the NAC and aprepitant groups. In the paracetamol group, SOD activity and GSH levels in the kidney were decreased, whereas NAC and aprepitant improved these parameters in a statistically significant manner. At the same time, MDA levels in the kidney tissue were increased in the paracetamol group, while the increased MDA levels were significantly decreased in the NAC and aprepitant groups. Conclusion: Aprepitant reduces paracetamol-induced kidney damage. This effect is due to the fact that aprepitant reduces oxidative stress and strengthens antioxidant systems.