Çocukların dental anksiyete düzeyleri ile kompomer restorasyon renk tercihleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dental anxiety levels of children and their compomer restoration color preferences
- Tez No: 872607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK BELEVCİKLİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Dental anksiyetenin erken dönemde belirlenmesi ve dental tedavinin başarı şansını artırmak oldukça önemlidir. Bu çalışmada çocukların dental anksiyete düzeyleri ile kompomer restorasyon renk tercihleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında 5-10 yaş aralığında süt molar dişlerinde restoratif tedavi gereksinimi bulunan 275 hastanın anksiyete düzeyleri ile kompomer restorasyondaki renk tercihleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Çocukların dental anksiyete düzeyleri Modifiye çocuk dental anksiyete skalası, yüzler versiyonu (MÇDAS-y) kullanılarak belirlendi. Anksiyete düzeyleri belirlenen çocuklardan kompomer restorasyonları için 9 renkten (pembe, mavi, altın, gümüş, turuncu, sarı, yeşil, mor, beyaz) oluşan kompomer renk skalasından renk seçmeleri istendi. Çocukların seçtiği kompomer restorasyon renklerinin sevdiği renklerle ilişkisini değerlendirmek amacı ile çocuklara en çok sevdikleri rengin ne olduğu soruldu ve elde edilen veriler kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the relationship between children's dental anxiety levels and their preferences for compomer restoration colors. Method: In this study, the relationship between anxiety levels and compomer restoration color preferences was evaluated in 275 patients aged between 5 and 10 years who required restorative treatment in primary molar teeth. Children's dental anxiety levels were determined using the Modified Child Dental Anxiety Scale, face version (MCDAS-f). Children with identified anxiety levels were asked to choose colors for their fillings. A scale consisting of 9 colors (pink, blue, gold, silver, orange, yellow, green, purple, white) was used for color selection by adding white to the colored compomer scale. Children were asked about their favorite color, and the obtained data were recorded.