Ankilozan spondilit ön tanılı hastalarda HLA b27 gen pozitifliği ve negatifliğinin sıklığı ile hastaların biyokimyasal laboratuvar bulgularının karşılaştırılması
Comparison of the frequency of HLA B27 gene positivity and negativity and biochemical laboratory findings in patients with prediagnosis of ankylosing spondylitis
- Tez No: 872620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmamız ile Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında HLA B27 gen pozitif ve negatifliğinin biyokimyasal kan sayımı parametreleri üzerindeki olası etkilerini tespit etmeyi amaçladık ve sonuçları istatistiksel bir değerlendirmeye tabi tutmak suretiyle, bahse konu kan sayımı parametrelerinin Ankilozan Spondilit hastalığında ön bir belirteç olup olamayacağı konusunu değerlendirmeyi hedefledik. Çalışmamızın örneklem grubu AS ön tanısı almış olan hastalardan oluşmaktadır. Çalışmaya; genetik analiz sonucunda, HLA B27 pozitif doku tipine sahip 136 AS ön tanılı hasta ile HLA B27 negatif doku tipine sahip 136 AS ön tanılı hasta dâhil edilmiştir. Hastaların poliklinik takip dosyaları taranarak, demografik özellikleri, genetik soyağacı bilgileri, biyokimyasal laboratuvar bulguları ve HLA B27 test sonuçları kaydedilip çalışma tasarlanmıştır. İlgili biyokimyasal parametreler ve HLA B27 gen analizi sonuçları retrospektif olarak kayıt altına alınarak analiz edilmiştir. Çalışma hastalarının, CRP, RDW, MPV, WBC, Nötrofil, Lenfosit, NLR, ESH, PLT ve PCT gibi biyokimyasal ölçüm değerleri retrospektif olarak Tıbbi Genetik ABD polikliniği hasta dosyalarından elde edilmiştir. Hastaların mevcut olan HLA B27 genetik analizleri, Real Time PCR aracılığıyla çalışılmıştır. İstatiksel analizler SPSS ver. 20.0.0 kullanılarak yapılmıştır. Demografik verilerin ve biyokimyasal parametrelerin gruplar arası farklılıkları dağılıma göre Student's t testi ya da Mann-Whitney U analizi ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With our study, we aimed to determine the possible effects of HLA B27 gene positivity and negativity on biochemical blood count parameters in patients with Ankylosing Spondylitis (AS) and to evaluate whether these blood count parameters can be a preliminary marker in Ankylosing Spondylitis by subjecting the results to a statistical evaluation. The sample group of our study consisted of patients with a preliminary diagnosis of AS. As a result of genetic analysis, 136 patients with AS with HLA B27 positive tissue type and 136 patients with AS with HLA B27 negative tissue type were included in the study. The outpatient follow-up files of the patients were scanned and demographic characteristics, genetic pedigree information, biochemical laboratory findings and HLA B27 test results were recorded, and the study was designed. The relevant biochemical parameters and HLA B27 gene analysis results were retrospectively recorded and analyzed. Biochemical measurements such as CRP, RDW, MPV, WBC, neutrophils, lymphocytes, ESR, PLT and PCT were obtained retrospectively from the patient files of the Medical Genetics Department outpatient clinic. HLA B27 genetic analysis of the patients was performed by Real Time PCR. Statistical analyzes were performed using SPSS version 20.0.0. Intergroup differences in demographic data and biochemical parameters were evaluated by Student's t test or Mann-Whitney U analysis according to the distribution. The significance level was taken as p≤0.05.