Romatoloji polikliniğinde nedeni bilinmeyen ateş ve akut faz reaktan yüksekliğinde; PET/BT çekiminin tanı sürecine olan katkısının değerlendirilmesi
Fever of unknown reason and high acute phase reactant in the rheumatology policy clinic; evaluation of the contribution of PET/CT image to the diagnosis process
  1. Tez No: 872621
  2. Yazar: UMUT YILMAZ KORELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ADAŞ, DR. EGE SİNAN TORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET AMAÇ: Nedeni bilinmeyen ateş ve akut faz reaktan yüksekliği ile başvuran, bu belirti ve bulguları kendiliğinden geçmeyen ve ilk tanısal çalışmalar sonucu etiyolojisi aydınlatılamayan hastalar, klinisyenler için tanı süreçlerinin zor olduğu durumlardır. Etiyoloji olarak enfeksiyonlardan, otoimmün hastalıklara ve malignitelere kadar pek çok farklı klinik durum söz konusu olabilir. Etiyolojinin araştırılması sürecinde hastalara birçok test uygulanmaktadır. Bu testler belirlenmiş algoritmalara göre yapılmaktadır. Tıbbi öykü, fizik muayene, laboratuvar testleri, periferik kan ve idrar kültürleri, standart radyografi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi bu testlerden bazılarıdır. Tanı konulamayan hastalarda ise ileri tetkik yapmak amacıyla FDG-PET/BT (Flouro Deoksi Glukoz-Pozitron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografi) çekimi yapılmaktadır. FDG-PET taramasında parlak sinyal, artan glukoz metabolizmasını yansıtır. Genel olarak malignite veya aktif inflamasyonun yüksek olduğunu düşündürür, özellikle onkoloji alanında üstünlüğü kanıtlanmış hibrid bir görüntüleme yöntemi olmakla birlikte son dönemde enfeksiyonda, romatolojik hastalıkların tanısında ve tedavi takibinde kullanılmasına dair literatürde giderek artan sayıda çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada nedeni bilinmeyen ateş ve akut faz reaktan yüksekliği olan, araştırılıp tanı konulamayan, romatoloji polikliniğine gönderilen hastalarda PET/BT çekiminin; romatolojik, malign veya enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde yararlılığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Romatoloji Polikliniğine Şubat 2022 - Eylül 2023 tarihleri arasında başvuran daha önce araştırılıp tanı konulamayan, romatolojik muayenede artrit bulgusu olmayan 18-80 yaş arasındaki nedeni bilinmeyen ateş ve akut faz reaktan yüksekliği nedeniyle PET/BT çekilmiş hastalar; rapor sonucu ve bu sonuçta ulaşılan tanı dağılımlarına (etiyolojik yönden; enfeksiyöz nedenler, otoimmün patolojiler, neoplaziler, tanısal olmayanlar) göre yaş, cinsiyet, komorbidite, başvuru esnasındaki ateş, akut faz reaktanı (ESH, CRP) ve SUV max sonuçları ile kaydedilmiştir. Çalışmada bu veriler retrospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR: Olguların yüzde 66,7'si (n=20) kadın, yüzde 33,3'ü (n=10) erkektir. Yaşları 26 ile 78 arasında değişmekte olup, ortalama 51,23 ± 13,89 yıldır. Ateş ölçümleri ortalama 37,85 ± 0,18 oC; Sedimantasyon ölçümleri ortalama 70,20 ± 25,14 mm/sa; CRP ölçümleri ortalama 53,10 ± 38,91 mg/L ve SUV max ölçümleri ortalama 5,33 ± 4,96'dır. PET raporu sonucunda olguların yüzde 16,7'si (n=5) normal olarak belirlenirken; yüzde 63,3'ün (n=19) inflamatuar olarak değerlendirilmiş, yüzde 20,0'sinde (n=6) ise neoplazi şüphesi şeklinde raporlanmıştır. Olguların yüzde 3,3'ü (n=1) neoplazi (Hodgkin lenfoma), yüzde 40,0'ı (n=12) otoimmün hastalık (4 hastada ankilozan spondilit, 3 hastada SLE, 1 hastada RA, 1 hastada farklılaşmamış bağ doku hastalığı, 1 hastada erişkin Still hastalığı, 1 hastada dev hücreli arterit, 1 hastada romatoid faktör pozitif vaskülit), yüzde 3,3'ü (n=1) enfeksiyon tanısı (kriptokokkozis) ve yüzde 3,3'ü (n=1) diğer (dejeneratif eklem patolojisi) tanıları almıştır. Katılımcıların 15'i tanı alırken, 15'ine tanı konamamıştır. PET rapor sonucunda normal olarak belirlenen ve neoplazi şüphesi olan olgularda otoimmün hastalık görülmezken; inflamatuar grubundaki 19 olgunun 12'sinde otoimmün hastalık tanıları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
FEVER OF UNKNOWN REASON AND HIGH ACUTE PHASE REACTANT IN THE RHEUMATOLOGY POLICY CLINIC; EVALUATION OF THE CONTRIBUTION OF PET/CT IMAGE TO THE DIAGNOSIS PROCESS ABSTRACT AIM : Patients who present with fever of unknown cause and elevated acute phase reactants, whose signs and symptoms do not resolve spontaneously, and whose etiology cannot be elucidated as a result of initial diagnostic studies, are situations in which diagnostic processes are difficult for clinicians. There may be many different clinical conditions in etiology, from infections to autoimmune diseases and malignancies. Many tests are applied to patients during the investigation of etiology. These tests are performed according to determined algorithms. Medical history, physical examination, laboratory tests, peripheral blood and urine cultures, standard radiography, ultrasonography, and computed tomography are some of these tests. In patients whose diagnosis cannot be made, FDG-PET/CT (Flouro Deoxy Glucose-Positron Emission Tomography / Computed Tomography) is performed for further examination. Bright signal on FDG-PET scan reflects increased glucose metabolism. In general, it suggests a high risk of malignancy or active inflammation. Although it is a hybrid imaging method with proven superiority, especially in the field of oncology, recently there are an increasing number of studies in the literature on its use in infection, diagnosis of rheumatological diseases and treatment follow-up. In this study, PET/CT imaging was performed in patients with fever of unknown cause and elevated acute phase reactants, who could not be investigated and diagnosed, and who were sent to the rheumatology outpatient clinic; It is aimed to evaluate its usefulness in the diagnosis of rheumatological, malignant or infectious diseases. MATERIAL AND METHODS: Prof. Dr. Patients who applied to Cemil Taşcıoğlu City Hospital Internal Medicine Rheumatology Polyclinic between February 2022 and September 2023, who were not previously investigated and diagnosed, who had no signs of arthritis in rheumatological examination, and who were between the ages of 18-80 and had PET/CT scanned due to fever of unknown cause and high acute phase reactants; According to the report result and the diagnostic distributions reached in this result (in terms of etiology; infectious causes, autoimmune pathologies, neoplasias, non-diagnostic ones), age, gender, comorbidity, fever at admission, acute phase reactant (ESR, CRP) and SUV max results were recorded. In the study, these data were examined retrospectively. RESULTS: 66.7 percent (n=20) of the cases are female and 33.3 percent (n=10) are male. Their ages ranged from 26 to 78 years, with an average of 51.23 ± 13.89 years. Temperature measurements averaged 37.85 ± 0.18 oC; Sedimentation measurements averaged 70.20 ± 25.14 mm/h; CRP measurements averaged 53.10 ± 38,91 mg/L and SUV max measurements averaged 5.33 ± 4.96. As a result of the PET report, 16.7 percent (n=5) of the cases were determined to be normal; 63.3 percent (n=19) were evaluated as inflammatory, and 20.0 percent (n=6) were reported as suspected neoplasia. 3.3 percent (n=1) of the cases were neoplasia (Hodgkin lymphoma), 40.0 percent (n=12) were autoimmune diseases (ankylosing spondylitis in 4 patients, SLE in 3 patients, RA in 1 patient, undifferentiated connective tissue in 1 patient). disease, adult Still's disease in 1 patient, giant cell arteritis in 1 patient, rheumatoid factor positive vasculitis in 1 patient), 3.3 percent (n=1) diagnosed with infection (cryptococcosis) and 3.3 percent (n=1) received other (degenerative joint pathology) diagnoses. While 15 of the participants were diagnosed, 15 were not diagnosed. While autoimmune disease was not observed in cases determined to be normal as a result of the PET report and in cases with suspicion of neoplasia; Autoimmune disease diagnoses were observed in 12 of 19 cases in the inflammatory group.