Ankilozan spondilit ön tanılı hastalarda HLA B27 gen pozitifliği ve negatifliğinin sıklığı ile bazı kan parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the frequency of HLA B27 gene positivity and negativity with some blood parameters in patients with pre-diagnosis of ankylosing spondiylitis
- Tez No: 907025
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED İSMAİL VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ankilozan Spondilit (AS), spondiloartrit ailesi içerisinde en sık görülen kronik inflamatuar romatizmal eklem hastalığıdır. Bu çalışmada AS erken tanılanması için kan parametreleri kullanılabilirlikleri retrospektif yolla araştırılmıştır. Çalışma 2017 ile 2021 yılları arasında BAİBÜ Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran, ASAS/EULAR'a göre AS tanısı konulan 226 hastayı kapsamaktadır. Hastaların HLA B27 analizleri Real Time PCR ile gerçekleştirilmiştir. İncelemeye alınan kan parametreleri HGB, HTC, MCV, PDW, AST, ALT, üre ve kreatinin'dir. SPSS versiyon.20.0.0 paket programı kullanılarak istatiksel analizler yapılmış ve normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile hesaplanmıştır. Tüm parametreler non-parametrik olarak değerlendirilmiştir. Kan parametrelerinin farklılıkları Mann-Whitney U testi ve Student's t testi kullanılarak karşılaştırılmıştır (p≤ 0.05). Çalışılan kan parametrelerinin normal dağılıma uygunluğu, HLA B27 pozitif–negatif ve erkek-kadın ayrımına göre karşılaştırılmalar yapılmıştır. En son AS'li hastalar içinde HLA B27 pozitif ve negatif gruplarda ÇAA değerleri irdelenmiştir. Sonuç olarak, AS'li hastalarda hem HLA B27 pozitif hem de HLA B27 negatif olanlarda HGB oranlarında artış; HCT, PDW ve kreatinin (minimum değerlerinde) oranlarında azalma; ALT ve AST oranlarında median değerler düşük, maksimum değerlerinde aşırı yükselme; MCV ve üre'nin uygun parametre olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing Spondylitis (AS) is the most common chronic inflammatory rheumatic joint disease within the spondyloarthritis family. In this study, the usability of blood parameters for early diagnosis of AS was investigated retrospectively. The study includes 226 patients who applied to BAİBÜ Medical Faculty Hospital between 2017 and 2021 and were diagnosed with AS according to ASAS/EULAR. HLA B27 analyzes of the patients were performed with Real Time PCR. The blood parameters examined are HGB, HTC, MCV, PDW, AST, ALT, urea and creatinine. Statistical analyzes were performed using the SPSS version.20.0.0 package program and compliance with normal distribution was calculated with the Shapiro-Wilk test. All parameters were evaluated non-parametrically. Differences in blood parameters were compared using the Mann-Whitney U test and Student's t test (p≤ 0.05). Comparisons were made according to the suitability of the studied blood parameters to normal distribution, HLA B27 positive-negative and male-female discrimination. Most recently, CAA values were examined in HLA B27 positive and negative groups among patients with AS. As a result, there is an increase in HGB rates in both HLA B27 positive and HLA B27 negative patients with AS; Decrease in HCT, PDW and creatinine (at their minimum values); Median values of ALT and AST ratios are low, maximum values are extremely high; It was determined that MCV and urea were not suitable parameters.