Kadın voleybol sporcularında post aktivasyon potansiyeli (PAP)'nin sıçrama ve yere iniş mekaniği üzerine etkisi
The effect of post activation potential (PP) on jumping and landing mechanics in female volleyball athletes
  1. Tez No: 872622
  2. Yazar: BURAK TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kadın voleybol sporcularında uygulanan post aktivasyon potansiyelinin sıçrama ve yere iniş mekaniği üzerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Araştırma grubuna 2. Ligde oynayan 25 kadın voleybol sporcusu (n=25; yaş 19,48±3,17 yıl; boy 172,32±6,93 cm; kütle 66,81±10,60 kg) dahil olmuştur. Sporcuların antropometrik ölçümleri, deep squat (DS), iniş hata puanlama sistemi (LESS), dikey sıçrama (VJ) ölçümleri aynı gün içerisinde gerçekleştirilmiştir. 24 saat sonra sporcuların hip thrust hareketinde 1 maksimum tekrar (1TM) skorları hız tabanlı antrenman (VBT) aygıtı kullanılarak elde edilmiştir. 48 saatlik dinlenme ardından sporcular %60 şiddetinde yük ile VBT aygıtı kullanılarak hip thrust (HT) hareketinde 0.75 – 1.0 m/s ortalama hız ile 6 tekrar kaldırış gerçekleştirdikten sonra testler tekrar edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro Wilk testi ile belirlenmiştir. Normal dağılıma sahip değişkenlerde Bağımlı Örneklem T Test uygulanmıştır. Normal dağılıma uygun olmayan değişkenlerde Wilcoxon testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin etki büyüklüğünde Cohen d değerleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of post-activation potential applied in female volleyball players on jumping and landing mechanics. Method: Research group 25 female volleyball athletes playing in the second league (n=25; age 19.48±3.17 years; height 172.32±6.93 cm; mass 66.81±10.60 kg) were included. Anthropometric measurements of the athletes, deep squat (DS), landing error scoring system (LESS), and vertical jump (VJ) measurements were performed on the same day. After 24 hours, the one repetition maximum (1RM) scores of the athletes in the hip thrust movement were obtained using the velocity based training (VBT) device. After 48 hours of rest, athletes performed 6 repetitions of lifting with an average speed of 0.75–1.0 m/s in hip thrust (HT) movement using a VBT device with a load of 60%, the tests were repeated. The data were analyzed with the SPSS 25.0 package program. The Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data showed a normal distribution or not. The Paired Sample T Test was applied to variables with a normal distribution. The Wilcoxon test was applied to variables that did not correspond to the normal distribution. Cohen d values were taken into account in determining the effect size of the obtained data.