Organ nakli hastalarında immünsüpresif tedaviye uyum durumlarının incelenmesi: meta-analiz
Examination of compliance with immunosuppressive therapy in organ transplant patients: Meta-analysis
  1. Tez No: 872631
  2. Yazar: İREM BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma organ nakli hastalarında immünsüpresif tedaviye uyum durumlarını araştıran araştırmaların meta-analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla Science Direct, Medline, Web of Science, Scopus ve Google Akademik veri tabanlarında İmmunosuppressive Therapy“, ”Organ Transplant“ , ”Organ Nakli“, ”İmmünsüpresif Tedavi“ , ”Compliance With İmmunosuppressive Therapy“ ”Compliance,“ İntervention”,“Nonadherence”,“Adherence”,“Noncompliance”anahtar kelimeleri kullanılarak 2017-2024 yılları arasında Türkçe ve İngilizce araştırmalar tarandı. Tarama sonucunda dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre 23 çalışma analize dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen araştırmalar, iki ayrı değerlendirici tarafından gözden geçirildi ve araştırmaların metodolojik kalitesi, Polit ve Beck'in önerdiği kalite değerlendirme ölçütleri kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde“Comprehensive Meta Analysis Academic/Non-profit Pricing (Version 3)”programı kullanıldı. Bulguların heterojenliği“I2 istatistiğiyle”belirlendi, yayın yanlılığı“huni grafiğiyle”incelendi ve etki büyüklüğü“Cohen yöntemiyle”hesaplandı. Araştırma sonuçlarına göre organ nakli hastalarında immünsüpresif tedavilere pozitif yönde uyum olduğu görüldü. Sonuç olarak; organ nakli olan hastaların immünsüpresif tedavilere uyumlu olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using meta-analysis method to evaluate the compliance status of immunosuppressive therapies in organ transplant patients. Turkish and English studies were searched in Science Direct, Medline, Web of Science, Scopus and Google Scholar databases between 2017-2024 using the keywords“Immunosuppressive Therapy”,“Organ Transplant”,“Organ Transplantation”,“Immunosuppressive Therapy”,“Compliance With Immunosuppressive Therapy”,“Compliance,”Intervention“, ”Nonadherence“, ”Adherence“, ”Noncompliance“. According to the inclusion and exclusion criteria, 23 studies were included in the analysis. The included studies were reviewed by two different reviewers and the methodological quality of the studies was evaluated using the quality assessment criteria proposed by Polit and Beck. The ”Comprehensive Meta Analysis Academic/Non-profit Pricing (Version 3)" program was used to analyze the data. The heterogeneity of the findings was determined by I2 statistic, publication bias was analyzed by funnel plot and effect size was calculated by Cohen's method. According to the results of the study, there was positive compliance with immunosuppressive therapies in organ transplant patients. As a result, it can be concluded that organ transplant patients are compliant with immunosuppressive therapies.