Dramaturji kavramı bağlamında benlik sunumu: Dijital flörtleşme platformu kullanıcıları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 872632
  2. Yazar: YUSUF ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Advertising, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dijital flörtleşme platformları, günümüzde ilişki kurma ve partner bulma süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu platformlar kullanıcıların kendilerini tanıtmaları, ilişki beklentilerini belirtmeleri ve potansiyel eş adaylarıyla etkileşime girmeleri için bir alan sağlamaktadır. Ancak, platformlarda sunulan benlikler gerçek hayattaki benliklerden farklılık gösterebilmektedir. Bu durum dijital flörtleşme platformlarındaki benlik sunumlarının detaylı bir açıyla ele alınmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada dijital flörtleşme platformlarındaki benlik sunumları incelenmiştir. Benlik sunumunun dijital flörtleşme mecralarında dönüşümünü detaylı bir çerçevede değerlendirebilmek için veriler Goffman'ın dramaturjik yaklaşımıyla ele alınmıştır. Dramaturji yaklaşımı bireylerin gündelik yaşam pratiklerindeki benlik sunumlarını irdelemek adına değerli bir yaklaşımdır. Çalışmada örneklem olarak Tinder adlı dijital flörtleşme platformu kullanıcıları ele alınmıştır. Sonuç olarak Flörtleşme amacıyla hareket eden Tinder uygulaması kullanıcıların sergiledikleri benlik pratikleri sosyal yaşamda sergiledikleri benlik sunumuna göre farklı olduğu saptanmıştır. Ayrıca kişilerin benlik performansı gerçekleştirdiği geleneksel sosyal ortamlardaki sahne algısı ile bir flörtleşme mecrasında sahne algısı farklılık göstermektedir. Bu durum flörtleşme platformlarının toplum tarafındaki algısını gözler önüne sermektedir. Dramaturji yaklaşımındaki sahne önü ve sahne arkası kavramlarının dinamikleri dijital flörtleşme platformları için değerlendirildiğinde tartışmalı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital dating platforms play a significant role in the process of forming relationships and finding partners today. These platforms provide users with a space to introduce themselves, specify their relationship expectations, and interact with potential matches. However, the selves presented on these platforms may differ from real-life selves, necessitating a detailed examination of self-presentation in the context of digital dating platforms. This study examines self-presentations on digital dating platforms. To evaluate the transformation of self-presentation in digital dating mediums in detail, data are approached through Goffman's dramaturgical framework. The dramaturgical approach is valuable for examining individuals' self-presentations in everyday life practices. In this study, users of the digital dating platform Tinder are taken as a sample. In conclusion, it is found that the self-practices exhibited by Tinder users for flirting purposes differ from their self-presentations in social life. Additionally, individuals' performance of self in traditional social settings differs from their stage perception in a dating medium. This highlights the perception of dating platforms within society. When the dynamics of frontstage and backstage in the dramaturgical approach are evaluated for digital dating platforms, they are found to be controversial.