Dil ve konuşma terapistleri arasında ses bozukluğu ve risk faktörlerinin incelenmesi
Voice disorders and risk factors in speech and language therapist
- Tez No: 872633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mesleklerini icra ederken ses kullanımının ön planda olduğu meslekler için mesleki ses bozukluğu durumu zaman zaman söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşılması kişinin fizyolojik, anatomik ve psikolojik durumunu etkilemekle birlikte mesleğini icra edebilme yetisini de etkilemektedir. Dil ve konuşma terapistleri de mesleki ses bozukluğu açısından risk altındadır. Bu araştırma dil ve konuşma terapistleri arasında ses bozukluğu yaşama durumları ve risk faktörleri incelenmesi amaçlanmaktadır. Terapistler arasında ses bozukluğu durumunu ve risk faktörlerini incelemek amacıyla katılımcılara Dil ve Konuşma Terapistleri Arasında Ses Bozukluğu ve Risk Faktörlerini İnceleme anketi uygulanmıştır. Ankette kişisel bilgiler, çalışma hayatı ve ortamı, alışkanlıklar, ses kullanım alışkanlıkları ve klinik semptomlara dair sorular sorulmuştur. Çalışmaya 116 katılımcı katılmıştır. Toplanan veriler ki-kare testi ile analiz edilmiştir ayrıca verilerin tanımlayıcı istatistik değerlerine yer verilmiştir. Yaş, cinsiyet, çalışma hayatı ve ortamı, alışkanlıklar ve ses kullanım alışkanlıkları bağımsız değişkenleri ile boğazda ağrı/tahriş hissi şikâyeti bağımlı değişkeni ile karşılaştırılmıştır. Çalışma hayatı ve ortamında haftalık çalışma gün sayısı ve ses kullanım alışkanlıklarından gün içinde yüksek sesle konuşma değişkenleri ile boğazda ağrı/tahriş hissi şikâyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken diğer bağımsız değişkenler ile boğazda ağrı tahriş hissi arasında anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Occupations that involve significant use of the voice can sometimes lead to professional voice disorders. Encountering such a situation can affect a person's physiological, anatomical, and psychological state, as well as their ability to perform their job. Speech and language therapists are also at risk for professional voice disorders. This study examined the occurrence of voice disorders and associated risk factors among speech and language therapists. To investigate voice disorders and risk factors among therapists, participants were given a survey titled“Investigation of Voice Disorders and Risk Factors Among Speech and Language Therapists.”The survey included questions about personal information, work life and environment, habits, voice use habits, and clinical symptoms. A total of 116 participants took part in the study. The collected data were analyzed using the chi-square test, and descriptive statistical values were also provided. Independent variables such as age, gender, work life and environment, habits, and voice use habits were compared with the dependent variable of complaints of throat pain/irritation. While statistically significant relationships were found between the number of weekly working days in the work life and environment and the habit of speaking loudly during the day with complaints of throat pain/irritation, no significant relationship was found between other independent variables and throat pain/irritation.