Özel gereksinimli çocuğu olan annelerin aile yükü ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the family burden and burnout levels of mothers with children having special needs
  1. Tez No: 872639
  2. Yazar: ÇAĞLA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma özel gereksinimli çocuğu olan annelerin aile yükü ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinde yer alan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine devam eden 330 özel gereksinimli çocuğun anneleri oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Örneklem grubu belirlenirken kolayda örneklem yönteminden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Aile Yükü Değerlendirme Ölçeği”ve“Maclach Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak Microsoft Excel paket programı ile düzenlendikten sonra SPSS 29.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda aile yükü değerlendirme ölçeği ile Maslach tükenmişlik ölçeği arasında orta düzeyde pozitif ilişki saptanmıştır. Aile yükü arttıkça tükenmişlik düzeyinin de arttığı belirlenmiştir. Aile yükü ve demografik bilgiler arasında yapılan farklılık analizinde çocuğun yaşı, çocuğun tanısı ve ailenin gelir durumu anlamlı farklılık göstermiştir. Maslach tükenmişlik ölçeği ve demografik bilgiler arasında yapılan farklılık analizinde ise çocuğun tanısı ve ailenin gelir durumu arasında anlamlı bir farklılık elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the relationship between the family burden and burnout levels of mothers with children having special needs. The study group consists of mothers of 330 children with special needs attending the Special Education and Rehabilitation Center in Istanbul. The relational survey method, a quantitative research approach, was employed in this study. The convenience sampling method was utilized to determine the sample group. Data collection instruments included a“Demographic Information Form,”“Family Burden Assessment Scale,”and“Maslach Burnout Scale.”The collected data were transferred to a computer environment, organized using Microsoft Excel, and analyzed with the SPSS 29.0 software package. The research findings revealed a moderate positive correlation between the family burden assessment scale and the Maslach burnout scale. It was determined that as the family burden increased, the level of burnout also increased.It was determined that as the family burden increased, the burnout level also increased. In the analysis of the difference between family burden and demographic information, the age of the child, the diagnosis of the child and the income status of the family showed a significant difference. In the difference analysis between Maslach burnout scale and demographic information, a significant difference was found between the diagnosis of the child and the income status of the family.