Hemşirelerin psikolojik güçlendirme düzeyleri ile duygusal emek davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between nurses' psychological empowerment levels and emotional labor behaviors
  1. Tez No: 872640
  2. Yazar: PINAR YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KANTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırmada hemşirelerin Psikolojik Güçlendirme Düzeyleri İle Duygusal Emek davranışları arasındaki ilişkininin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma, hemşirelerin psikolojik güçlendirme düzeyleri ile duygusal emek davranışları arasındaki ilişkiyi tanımlayıcı bir yaklaşımla incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir Araştırma Antalya İl merkezinde hizmet veren Üniversite Hastanesinde Eylül 2021-Kasım 2022 yılları arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırma verileri, hemşirelerin sosyo-demografik ve mesleki özelliklerinin yer aldığı 8 sorudan oluşan“Kişisel Bilgi Formu”likert yapıda 24 maddeden oluşan ''Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği''ve likert yapıda 12 sorudan oluşan“Psikolojik güçlendirme ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler free trial version of SPSS Statistics (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada kullanılan ölçeklerin alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde, Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeğinde puan ortalaması 3,79 ve Psikolojik Güçlendirme Ölçeğinde puan ortalaması 4,95 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to determine the relationship between nurses' Psychological Empowerment Levels and Emotional Labor behaviors. Method: This research was conducted with a descriptive approach to examine the relationship between nurses' psychological empowerment levels and emotional labor behaviors. The study took place between September 2021 and November 2022 at the University Hospital in Antalya, Turkey. The population of the study consisted of nurses working at Antalya Mediterranean University Hospital. Data for the research were collected using a“Personal Information Form”comprising 8 questions about nurses' socio-demographic and professional characteristics, the“Emotional Labor Behavior Scale”consisting of 24 items in Likert scale, and the“Psychological Empowerment Scale”consisting of 12 items in Likert scale. The data obtained in the research were analyzed using the free trial version of SPSS Statistics for Windows 25.0. Findings: When the sub-dimension mean scores of the scales used in the research were examined, the average score for the Emotional Labor Behavior Scale was 3.79, and for the Psychological Empowerment Scale, it was determined as 4.95.