Metamfetamin kullanımı olan şizofreni tanılı hastalar ve ebeveynlerinde içselleştirilmiş damgalanma ve etkileyen faktörler
Internalized stigma and affecting factors in patients diagnosed with schizophrenia with methamphetamine use and their parents
- Tez No: 872653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda damgalamaya ve beraberinde gelişen içselleştirilmiş damgalamaya en çok maruz kalan hastalık grupları olan; şizofreni (Sch) ve madde kullanım bozuklukları (MKB) tanılarının birlikte bulunduğuve kullanılan madde olarak Metamfetaminin (Meth) tercih edildiği olgularda, içselleştirilmiş damgalamayı ve bunda ebeveynin kendini damgalamasının etkisini araştırmayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri ve Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) polikliniklerine tedavi amacıyla başvuran;Sch tanısı alıp Meth kullanımı olan (Sch+Meth) 30 kişi, Meth bağımlılığı (MB) ve Sch'ın etkilerini ayrı ayrı belirlemek için kontrol grubu olarak MBtanılı 30 kişi ve Sch tanılı 30 kişiden oluşan toplamda 90 kişi ve onların 90 ebeveyniolmak üzere toplamda 180 kişidâhil edilmiştir. Araştırmada psikiyatrik tanılar The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-5 (DMS-5) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü katılımcılarasosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Belirtilen tanıları olan gönüllü katılımcılar; Klinik Global Değerlendirme Ölçeği (KGDÖ), Ruhsal Hastalıklarda içselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36), Eysenck Kişilik Anketi Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış (EKA-GGK) Ölçeği, ebeveynleri iseEbeveynlerde Ruhsal Hastalıklarda içselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (ERHİDÖ) iledeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study the disease groups most exposed to stigma and internalized stigma are schizophrenia (Sch) and substance use disorders (SUD) who use methamphetamine (Meth) as a substance, investigate internalized stigma and the impact of parental self-stigma on them. Materials and Methods:In the study, those who applied to the psychiatry and alcohol&drug addiction treatment center polyclinics of the University of Health Sciences Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital for treatment; A total of 180 people were included: 30 people diagnosed with Sch and using Meth (Sch+Meth) 30 people diagnosed with methamphetamine addict (MA) as a control group and 30 people diagnosed with schizophrenia (Sch) as a control group to determine the effects of Meth addiction (MA) and Sch separately, and total of 90 people A total of 180 people were included, including 90 of their parents. In the study, psychiatric diagnoses were evaluated using The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-5(DMS-5). A sociodemographic data form was applied to participants who volunteered to participate in the research. Volunteer participants with the specified diagnoses were tested with the Clinical Global Impression Scale (CGI), Internalized Stigma in Mental Illnesses Scale (ISMI), Quality of Life Scale (SF-36), Eysenck Personality Questionnaire Revised/Abbreviated (EPQR-A) Scale, and their parents with the Internalized Stigma in Mental Illnesses Scale (PISMI-TR). has been evaluated.