Prediyabetli bireylerde egzersizin gdf-15 düzeylerine etkisi
The effect of exercise on gdf-15 levels in individuals with prediabetes
- Tez No: 872659
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU MESÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: GDF-15 (Growth differentiation factor-15), prediyabette artan inflamatuar bir sitokindir ve anoreksijenik etkileriyle tanınır. Bu çalışma, prediyabetli bireylerde 12 haftalık egzersiz programının GDF-15 üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Metod: Bu çok merkezli, çift kör, paralel gruplu, randomize-kontrollü çalışmada, 08.04.2021-07.12.2022 tarihleri arasında, 18-60 yaş arası prediyabet tanısı almış 64 hasta, 1:1 oranında egzersiz (E) ve kontrol (K) gruplarına randomize edilmiştir. Metformin başlaması planlanan 32 hasta da metformin (M) grubuna alınmıştır. Egzersiz grubundaki katılımcılara, 12 hafta boyunca haftanın 3 günü, 60 dakika süresince, maksimum kalp hızlarının %50-70'inde aerobik egzersiz yaptırılmıştır. Çalışmanın başında ve 12. haftanın sonunda egzersiz, kontrol ve metformin gruplarının serum GDF-15 seviyeleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmayı tamamlayan 91 katılımcının (E n:30, K n:30, M n:31) yaş ortalaması 46.13 ± 8.52 olup, %23.1'i erkekti. Başlangıçtaki GDF-15 seviyeleri gruplar arasında benzerdi (E: 668.60±415.11, K: 651.84±352.45, M: 603.64±387.19, p:0.466).
Özet (Çeviri)
Objective: Growth differentiation factor-15 (GDF-15) is an inflammatory cytokine that increases in prediabetes and is known for its anorexigenic effects. This study aims to assess the effects of a 12-week exercise program on GDF-15 in prediabetic individuals. Method: In this multicenter, double-blind, parallel group, randomized-controlled study, between 08.04.2021-07.12.2022, 64 patients aged 18-60 years diagnosed with prediabetes were randomized into exercise (E) and control (C) groups in a 1:1 ratio. Additionally, 32 patients planned to start on metformin were included in the metformin (M) group. Participants in the exercise group were subjected to aerobic exercise at 50-70% of their maximum heart rate, three days a week, for 60 minutes. Serum GDF-15 levels in the exercise, control, and metformin groups were evaluated at the start of the study and at the end of the 12th week. Results: Of the 91 participants who completed the study (E n:30, C n:30, M n:31), the mean age was 46.13 ± 8.52, and 23.1% were male. Initial GDF-15 levels were similar across groups (E: 668.60±415.11, C: 651.84±352.45, M: 603.64±387.19, p=0.466).