Okrelizumab kullanan MS hastalarında b lenfositlerin hücre yüzeyindeki CD19+ ve CD20+ reseptör düzeyleri ile kognitif fonksiyonların ilişkisi
The relationship between CD19+ and CD20+ receptor levels on the cell surface of b lymphocytes and cognitive functions in MS patients receiving Ocrelizumab
- Tez No: 872658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
OKRELİZUMAB KULLANAN MS HASTALARINDA B LENFOSİTLERİN HÜCRE YÜZEYİNDEKİ CD19+ VE CD20+ RESEPTÖR DÜZEYLERİ İLE KOGNİTİF FONKSİYONLARIN İLİŞKİSİ Dr. Önder Kemal SOYLU AMAÇ: Çalışmamızda MS tanısı ile takip edilen ve okrelizumab kullanan hastalarda tedavi etkinliğinin değerlendirilmesinde kullanılan B lenfositlerin hücre yüzeyindeki CD19+ ve CD20+ reseptörleri ile kognitif etkilenmenin ilişkisini incelemek ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırarak objektif olarak ortaya koymayı amaçladık. YÖNTEM: 30 MS hastası ve 30 sağlıklı kontrol çalışmamıza dahil edildi. Her iki gruba da hazırlanan nöropsikometrik batarya uygulandı. Bu bataryada Edinburg el tercih testi,“9-Hole Peg Test”(9-HPT),“California Verbal Learning Test-II”,“Brief Visuospatial Memory Test-Revised”,“Digit Span Test”, Boston adlandırma testi, Benton yüz tanıma Testi, çizgi yönü belirleme testi, küp çizim testi, Saat çizim testi, verbal akıcılık testi,“Stroop Test”,“Symbol Digit Modalities Test”, Beck depresyon ölçeği,“Montréal Cognitive Assessment”testleri kullanıldı. Nöropsikometrik bataryaya ek olarak beyin ve spinal manyetik rezonans görüntüleme ile serum örneğinde CD19+ ve CD20+ B lenfosit düzeyi ölçümü yapıldı ve“Expanded Disability Status Scale”(EDSS) skorları hesaplandı. Uygulanan prosedür 1 sene sonra tekrarlandı ve nöropsikometrik bataryanın uygulandığı yaş, cinsiyet, eğitim durumları eşit olan sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldı. BULGULAR: MS hastaları fonemik akıcılık, bilgi işleme hızı, dikkat ve konstrüksiyon becerisinde sağlıklı kontrollere göre kötüydü. Progresif MS grubu ile RRMS grubu ilk test zamanında karşılaştırıldığında bilgi işleme hızı ve üst ekstremite ince motor becerileri progresif grupta daha kötü bulunmuşken; 1.yıl kontrol testlerinde bunlara ek olarak verbal akıcılık, dikkat, uzun süreli bellek ve konstrüksiyon becerilerinde bozukluk eklendiği saptandı. SONUÇ: Günümüzde MS hastalarında kognitif etkilenmenin sebebi net olarak bilinmemesine rağmen nöronal plastisite ve nöronal ağ disfonksiyonu üzerinden açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda ortaya koyduğumuz üzere bu etkilenme, global etkilenmeden ziyade kognitif birime spesifik olarak gelişmektedir ve her hastanın bireysel değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle çalışmamızda uyguladığımız nöropsikometrik bataryaya benzer şekilde her kognitif birimi yansıtmaya yarayacak kapsamlı bataryalar daha faydalı olacaktır. İnflamasyon ve nörodejenerasyonun ön planda olduğu bu durumda tedavilerin etkinliği, çalışmamızda ortaya koyduğumuz üzere, kognitif bozulmadan hastaları tamamen koruyamamaktadır. Ancak tedavi etkinliğine ek olarak nöronal dokunun yıkımını gösteren biyobelirteçler ve manyetik rezonans teknikleri ile bu bireysel süreç daha detaylı hale getirilebilir ve daha objektif sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN CD19+ AND CD20+ RECEPTOR LEVELS ON THE CELL SURFACE OF B LYMPHOCYTES AND COGNITIVE FUNCTIONS IN MS PATIENTS RECEIVING OCRELIZUMAB Önder Kemal Soylu, MD AIM: We aimed to investigate the relationship between CD19+ and CD20+ receptors on the cell surface of B lymphocytes, which are used in the evaluation of treatment efficacy in patients with MS who are followed up with a diagnosis of MS and who receive ocrelizumab, and cognitive effects by comparing with healthy individuals. METHODS: 30 PwMS without current attack and contrast-enhancing lesion on MRI were included in our study. A neuropsychological battery (California Verbal Learning Test- II, Brief Visuospatial Memory Test-Revised, Symbol Digit Modalities Test, Digit Span, Boston Naming, Benton Facial Recognition, Judgement of Line Orientation, Cube-Copying, Clock-Drawing, Verbal Fluency, Stroop Test, Beck Depression Inventory and Montréal Cognitive Assessment and 9-Hole Peg Test was administered to all patients and healthy controls at baseline. Serum samples were obtained, craniospinal MRI and 'Expanded Disability Status Scale' scoring were performed concurrently on the test day. CD19+ and CD20+ B lymphocytes were detected by flow cytometry. The same procedure was repeated 1 year later when the patients were under treatment. Patients were compared with healthy controls with equal age, education, gender. RESULTS: MS patients were worse than healthy controls in phonemic fluency, information processing speed, attention and construction skills. When the progressive MS group and the RRMS group were compared at baseline, information processing speed and upper extremity fine motor skills were found to be worse, whereas impairment in verbal fluency, attention, long-term memory and construction skills were found to be additionally to these at the 1-year follow up tests. CONCLUSION: Although the cause of cognitive impairment in MS patients is not clearly known, neuronal plasticity and neuronal network dysfunction are possible causes. As we have demonstrated in our study, this effect develops specific to the cognitive domain rather than a global effect and shows that each patient should be evaluated individually. Therefore, comprehensive batteries similar to the neuropsychometric battery we applied in our study, which would reflect each cognitive domain, would be more effective. In this condition where inflammation and neurodegeneration are at the forefront, the effectiveness of treatments cannot completely protect patients from cognitive impairment, as we have shown in our study. However, in addition to treatment efficacy, biomarkers reflecting the destruction of neuronal tissue and magnetic resonance techniques can be used to elaborate this individual process and more objective results can be obtained.