Hemşirelik öğrencilerine subkutan enjeksiyon uygulama becerisi kazandırmada dijital oyun kullanımının öğrenme memnuniyeti ve özgüven üzerine etkisi
The effect of using digital games on learning satisfaction and self-confidence in providing nursing students with subcutaneous injection skills
- Tez No: 872667
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş: Hemşirelik eğitiminde öğrenme sonuçlarının iyileştirilmesinde teknoloji kullanımı önem arz etmektedir. Dijital öğretim teknolojileri de hemşirelik temel becerilerinin öğretiminde yeni bir yaklaşımdır. Amaç: Araştırma, hemşirelik öğrencilerine subkutan enjeksiyon uygulama becerisi kazandırmada dijital oyun kullanımının, bilgi, beceri, memnuniyet ve özgüven üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Ön-test son-test randomize kontrollü olarak yürütülen araştırmanın evrenini bir Vakıf Üniversitesinde öğrenim gören ve Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar dersine kayıtlı 76 öğrenci, örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 72 (deney=36; kontrol=36) hemşirelik öğrencisi oluşturdu. Araştırma verileri Öğrenci Bilgi Formu, Subkutan Enjeksiyon Bilgi Testi, Subkutan Heparin Enjeksiyonu Uygulama Becerisi Kontrol Listesi ve Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği ile toplandı. Öğrencilere subkutan enjeksiyon eğitimi geleneksel öğretim yöntemleri ile verildikten sonra Subkutan Enjeksiyon Bilgi Testi (ön test) uygulandı ve enjeksiyon uygulaması, laboratuvar ortamında düşük gerçekli maket üzerinde gösterildi. Eğitimden sonra deney grubundaki öğrencilere dijital oyun eğitimi verildi ve oyunu bir hafta boyunca oynamaları sağlandı. Müdahalelerden sonra tüm öğrenciler beceri kontrol listesi ile değerlendirildi ve memnuniyet ve kendine güven düzeyleri ölçüldü. Beceri ölçümlerinden iki hafta sonra tüm öğrencilere Subkutan Enjeksiyon Bilgi Testi (son test) uygulandı. Veriler SPSS 26 ve Amos 24 programları ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The use of technology is important in improving learning outcomes in nursing education. Digital instructional technologies are a new approach to teaching basic nursing skills. Objective: The study was conducted to examine the effect of the use of digital games on knowledge, skills, satisfaction and self-confidence in teaching subcutaneous injection skills to nursing students. Method: The study was conducted as a pre-test post-test randomized controlled trial with the population consisting of 76 students enrolled in the Fundamentals of Nursing course at a Foundation University, and the sample consisting of 72 nursing students (experimental group=36; control group=36) who met the inclusion criteria and agreed to participate in the research. Research data were collected using a Student Information Form, Subcutaneous Injection Knowledge Test, Subcutaneous Heparin Injection Skills Checklist, and Student Satisfaction and Self-Confidence Scale. After receiving traditional subcutaneous injection training, students were administered the Subcutaneous Injection Knowledge Test (pre-test), and the injection procedure was demonstrated on a low-fidelity mannequin in a laboratory setting. Following the training, students in the experimental group received digital game training and were encouraged to play the game for one week. After the interventions, all students were evaluated using the skills checklist, and their satisfaction and self-confidence levels were measured. Two weeks after the skill measurements, all students underwent the Subcutaneous Injection Knowledge Test again (post-test). Data were analyzed using SPSS 26 and Amos 24 software.