Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireylerin mevcut aşılanma durumları ve erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness of individuals over 65 years of age about the current vaccination status and adult vaccinations who apply to the Family Medicine Policlinic
- Tez No: 872666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, 65 yaş üstü bireylerin erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarını ölçmek, mevcut aşılanma durumlarını tespit etmek ve aşı farkındalıklarını artırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 300 kişi katılmıştır ve katılımcıların ortalama yaşı 72.3'tür. Katılımcılardan 166 (%55,3) kişi kadın, 237 (%43,7) kişi erkektir. Katılımcıların %67.3'ünün (n=202) iki ya da daha fazla kronik hastalığı olduğu saptanmıştır. Katılımcılar aşı önerisini %62 (n=186) oranında aile hekimlerinden aldıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların %69.3'ü (n=208) İnfluenza aşısı, %54.7'si (n=164) Pnömokok aşısı yaptırmıştır. Aşı yaptırmayan katılımcılar aşı yaptırmama sebebi olarak grip aşısı için %35.9 (n=33 kişi) oranında, pnömokok aşısı için %46.7 (n=72) oranında“doktorun önermemiş olması”cevabını vermişlerdir. Covid-19 pandemisi sonrası katılımcıların %60.3'inin (n=181) aşılarla ilgili görüşlerinde olumsuz bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Yaşlı bireylerde aşılanma oranlarını ülkemizdeki diğer çalışmaların ortalamasına göre yüksek bulduk. Bu sonuçta hastanemizdeki erişkin aşı polikliniğinin varlığının ve hastanemizden yaşlı hastalara gönderilen aşılar hakkındaki hatırlatıcı ve bilgilendirici mesajların etkili olduğunu düşünmekteyiz. Erişkin aşılamasında hedef oranlara ulaşabilmek için aile hekimlerinin önerisinin ve erişkin aşı polikliniklerinin varlığının oldukça önemli olduğu sonucuna ulaştık. Çocuklarda olduğu gibi erişkinler için de aşı programlarının uygulanmasına ve bu konuda hekimlere hatırlatıcı ve yol gösterici kılavuzların hazırlanmasına ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to measure the awareness of adults aged 65 and over regarding adult vaccinations, to identify their current vaccination status, and to increase awareness of vaccinations. The study included 300 participants with a mean age of 72.3 years. Of the participants, 166 (55.3%) were female and 237 (43.7%) were male. It was found that 67.3% of the participants (n=202) had two or more chronic diseases. Sixty-two percent (n=186) of the participants reported receiving vaccination recommendations from their family physicians. Regarding vaccination status, 69.3% (n=208) of the participants had received the Influenza vaccine, while 54.7% (n=164) had received the Pneumococcal vaccine. Among those who did not receive vaccination, 35.9% (n=33) cited“doctor's non-recommendation”for the Influenza vaccine, and 46.7% (n=72) cited the same reason for the Pneumococcal vaccine. Following the Covid-19 pandemic, it was observed that 60.3% of the participants (n=181) did not have a negative change in their opinions regarding vaccinations. We found the vaccination rates among elderly individuals to be higher compared to the average rates reported in other studies in our country. We believe that the presence of the adult vaccination clinic in our hospital and the reminder and informative messages sent to elderly patients from our hospital about vaccines have been effective in achieving this result. We have concluded that the recommendation of family physicians and the presence of adult vaccination clinics are crucial for reaching the target vaccination rates in adult vaccination. Like in children, we believe that there is a need for vaccination programs and guiding principles for healthcare professionals for adults as well.