Melatonin loaded chitosan based hydrogels for cartilage regeneration
Kıkırdak doku yenilenmesi için melatonin yüklü chitosan temelli hidrojel yapımı
  1. Tez No: 872699
  2. Yazar: BÜŞRA NUR YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KESKİN, PROF. DR. AYŞEN TEZCANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İntervertebral disklerde bozulmalar, dünya çapında özellikle ilerleyen yaşla yaygın görülen bir problemdir. Disk boyutunun azalmasıyla görülür, ciddi ağrılara ve sinirsel hastalıklara neden olarak hayat kalitesinin düşmesine sebebiyet verir. Doku mühendisliği uygulamaları; intervertebral disklerin fonksiyonlarının devam etmesini, yenilenmesini, veya yeniden kazanılmasını sağlayan yenilikçi ve ümit verici araçlar sunar. Bu çalışmada, hasarlı intervertebral disklerin tedavisinde kullanma nihai amacıyla enjekte edilebilir chitosan (CS) ve oxide edilmiş maltodextrinden (ox-MD) oluşan, oxide microcrystalline parçacıkları (ox-MCC) ile güçlendirilmiş yeni bir hidrojel scaffoldu geliştirmek amaçlanmıştır. Ayrıca, IVD yapısal bütünlüğünü korumaya yardımcı olan Melatonin (MEL), hidrojel yapısına dahil edildi. Değişik son konsantrasyonlarda CS (%1.5, %2, %2.5), ve ox. MD (%0.5, %0.25, %0.125) hidrojellerde jelleşme süresi, degradasyon, enjekte edilebilirlik ve su tutma gibi yönlerden incelendi. Bu karakteristik özellikler göz önüne alınarak %2 CS-%0.5 ox. MD konsantrasyonu, MCC katılması ve melatonin yüklenmesi deneyleri için seçildi. Farklı oranlarda ox-MCC (%0.5, %0.25, %0.125) hidrojele eklendi. MCC eklenmesi, eklenen miktarla orantılı olarak jelleşme süresini önemli ölçüde düşürdü (33-12 saniye). En yüksek MCC içeren hidrojel komposizyonunun, MCC içermeyen grubun yaklaşık %40'lık oranıyla karşılaştırıldığında, kuru ağırlığını %70-75'e kadar koruma imkanı oldu. Ayrıca, ox-MCC oranını arttırmak hidrojellerin Young Moduli değerlerini de yüksellti (en yüksek MCC konsantrasyonu, Young Moduli değerlerini yaklaşık olarak 6 kat artırarak iyileşme sağladı). Ox.MCC bulunan ve bulunmayan hidrojellerden 3 gün sonunda salınan MEL miktarı sırasıyla %35.29± 2.3 ve %26.65±3.7'a ulaştı. Sığır kuyruğu vertebral dokudan izole edilmiş nucleus pulpous (NP) hücreleriyle yürütülen hücre kültürü testleri, hidrojellerin toksik bir etkisi olmadığını ve melatonin yüklü gruplarda 3. ve 7. deney günlerinde hücre çoğalmasını desteklediklerini gösterdi. Bulgular sonucunda melatonin yüklenmiş (CS%2-ox.MD%0.5-ox.MCC%0.5) hidrojellerin, IVD yenilenmesinde ümit vaad eden bir araç olarak kullanabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
Degeneration in the intervertebral discs (IVD) is a common worldwide health problem that is observed in most populations, especially in older age groups. It occurs as loss of disc height which causes severe pain and neurological disorders thus decreasing the quality of life. Tissue Engineering (TE) offers innovative and promising tools to restore, maintain, or improve the regeneration of intervertebral discs. In this thesis, an injectable chitosan (CS) /oxidized-maltodextrin (ox-MD) hydrogel reinforced with oxidized microcrystalline cellulose (ox-MCCs) was developed with the ultimate aim of treatment of degenerated intervertebral discs. Melatonin (MEL) which helps to protect the structural integrity of IVD structure was also incorporated into the hydrogels. Different final concentrations of CS (1.5%, 2%, 2.5%), and ox. MD (0.5%, 0.25%, 0.125%) in the hydrogel compositions were investigated in terms of gelation time, degradation, injectability, and water uptake. Considering these properties 2%CS-0.5%ox.MD hydrogel was chosen for MCC incorporation and melatonin loading experiments. Different amounts of ox-MCC (0.5%, 0.25%, 0.125%) were incorporated into these hydrogels. MCC addition significantly decreased the gelling time (33 to 12 seconds) in proportion to the increase in MCC. Besides that at the highest MCC-containing composition hydrogels could retain their weight up to 70-75% compared to 40% without MCC. Additionally, increasing ox-MCC content increased the Young Moduli of the hydrogels (the highest MCC content improved the Young Modulus by approximately 6 times). Melatonin release from the hydrogels with and without ox-MCC reached 35.29 % ± 2.3 and 26.65 % ±3.7, respectively at the end of 3 days. Cell culture studies conducted with nucleus pulpous (NP) cells isolated from bovine vertebral tissue showed that hydrogel groups had no toxic effects on cells and they supported proliferation at days 3 and 7 in melatonin-loaded groups. Therefore, melatonin-loaded (CS%2-ox.MD%0.5-ox.MCC%0.5) hydrogels may hold promise for use in the regeneration of IVD.