Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine Başvuran Gebelerin Gıda Güvenliği Konularında İnfodemi Deneyimlerinin Belirlenmesi Araştırması
A study on the determination of infodemic experiences of Pregnant Women Admitted to the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics of Hacettepe University Adult Hospital on food safety issues
  1. Tez No: 872710
  2. Yazar: EBRU ÇAKMAKCI KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran gebelerin gıda güvenliği konularında infodemi deneyimlerinin ve infodemi deneyimleri ile ilişkili olabilecek bazı özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmaya Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine 15 Eylül-27 Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran 340 gebe kadın katılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmaya özel olarak geliştirilmiş veri toplama formu aracılığıyla gözlem altında toplanmıştır. Gebelerin yaş ortalaması 28,3 ± 5,2 olup %79,7'sinin öğrenim durumu lise veya üzeridir. Gebelerin %44,1'i gelir getiren bir işte hiç çalışmamıştır ve %45,9'u meslek eğitimi almamıştır. Gebelerin toplam gebelik sayısı ortalaması 2,0 ± 1,2'dir. Gebelerin %59,4'ü beslenme konusunda sağlık çalışanlarından, %58,5'i internet sitelerinden bilgi edindiğini belirtmiştir. Gebelerin %84,4'ünün bilginin kaynağını, gebelerin %82,4'ünün bilginin güncelliğini, %78,8'inin içeriğin doğruluğunu, %70,3'ünün bilgiyi yazanı kontrol ettiği belirlenmiştir. Yaşamları boyunca gebelerin %9,1'inin gıda güvenliği adımları ile ilgili infodemi deneyimi yaşadığı belirlenmiştir. Gebelik dönemi boyunca ise gebelerin %7,4'ü gıda güvenliği ile ilgili infodemi deneyimi yaşamıştır. Tüm gebelerin %0,6'sı gebelik döneminde gıda güvenliği ile ilgili infodemi nedeniyle toksoplazma pozitifliği yaşadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the infodemic experiences of pregnant women regarding food safety and the factors that may be related to infodemic experiences at the Gynecology and Obstetrics Clinics of Hacettepe University Adult Hospital. 340 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics of Hacettepe University Adult Hospital between September 15 and November 27, 2023, participated in this descriptive study. Data was collected under observation using the data collection form specifically developed to be used in this study. The mean age of the pregnant women was 28.3 ± 5.2 years, and 79.7% had an education level of high school or above. 44.1% of the pregnant women had never worked in a job that provides income, and 45.9% had not received any vocational training. The mean number of total pregnancies among the participants was 2.0 ± 1.2. While 59.4% of the pregnant women received information about nutrition from health professionals, 58.5% of them received it from websites. It was determined that 84.4% of the pregnant women checked the source of the information, 82.4% of the pregnant women checked the up-todateness of the information, 78.8% checked the accuracy of the content, and 70.3% checked the author of the information. It was determined that 9.1% of the pregnant women experienced an infodemic regarding food safety steps in their lives. During the pregnancy period, 7.4% of pregnant women experienced an infodemic regarding food safety. 0.6% of all pregnant women experienced toxoplasma positivity due to the infodemic related to food safety during pregnancy.