Ceza Muhakemesinde davaya katılma
join the case in Criminal Procedure
  1. Tez No: 872723
  2. Yazar: İBRAHİM GÜLÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN SEVÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET Ceza Muhakemesinde; suçtan zarar gören, mağdur ve malen sorumlu olanların açılmış bulunan kamu davasında ilk derece mahkemesinde hüküm verilinceye kadar veya kanunun açıkça belirtiği durumlarda kanun yolu aşamasında, kanunların kendilerine tanıdığı hak ve yetkilere sahip olarak yer almasına davaya katılma denir. Katılma hakkı ister ceza kanunlarında veya diğer kanunlarda düzenlenmiş tüm suçlar bakımından geçerlidir. Katılma sıfatının kazanılabilmesi için hak sahiplerinin talepte bulunması ve mahkemenin katılma talebine olumlu cevap vermesi gerekir. Katılma talebinde bulunan kişilerin ayırt etme gücüne sahip olması, ergin olması ve ayrıca medeni hakları kullanmaktan kısıtlı olmaması gerekir. Bu sebeple çocukların, kısıtlı olanların ve ayırt etme gücüne sahip olmayanların kendi başlarına davaya katılmaları mümkün değildir; bu kişiler adına kanuni temsilcileri olan vasi, veli veya vekilleri katılma talebinde bulunabilecektir. Ayrıca Suçtan zarar gören tüzel kişi, kamu davasına katılma anında geçerli bir şekilde kurulmuş olmalı ve varlığı sona ermemiş olmalıdır. Mahkemenin katılma talebini uygun bulma kararı vermesi halinde suçtan zarar gören, malen sorumlu ve mağdur; kamu davasına katılmış olup katılan veya müdahil sıfatını alır. Davaya katılma sonucunda suçtan zarar gören, mağdur ve malen sorumlu, ceza yargılamasına aktif bir şekilde katılmakta ve mağduriyetlerini giderebilmektedir. Davaya katılan, yargılamada gerçeğin ortaya çıkması için delil sunabilir, beyanda bulunabilir ve mahkeme kararlarına karşı itiraz edebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In criminal proceedings, the participation of the victim, the person who suffered damage from the crime, and those who are legally responsible in the public prosecution until a judgment is rendered by the court of first instance, or in instances explicitly specified by the law during the appeal stage, exercising the rights and authorities granted to them by the laws, is referred to as joining the lawsuit. The right to participate is applicable to all crimes regulated in either the criminal laws or other laws. In order to acquire the status of participation, the rightful parties must make a request, and the court must respond affirmatively to the participation request. Individuals requesting to join the lawsuit must have legal capacity, be of legal age, and not be restricted from exercising their civil rights. Therefore, it is not possible for children, those under legal restrictions, and those lacking legal capacity to join the lawsuit on their own; their legal representatives, such as guardians, parents, or attorneys, may request to join the lawsuit on behalf of these individuals. Additionally, legal entities that suffered damage from the crime must have been validly established at the time of joining the public prosecution and their existence must not have ceased. If the court decides to approve the participation request, the victim, person suffering damage, and the legally responsible party become participants in the public prosecution, assuming the status of a participant or intervenor. As a result of joining the lawsuit, the victim, person suffering damage, and the legally responsible party actively participate in the criminal proceedings and can seek redress for their grievances. The participant can present evidence, make statements, and appeal against court decisions in order to ensure that the truth is revealed during the trial.