Kant ve Husserl'de fenomen kavramı
The concept of phenomenon in Kant and Husserl
- Tez No: 872750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kökeni eski yunanca“phainomenon”kelimesi olan fenomen kavramı, zihnimizde kurulan ya da bilincimize verili olan bilgi nesnesi olması bakımından Kant ve Husserl'in düşüncesi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çeşitli bilgiler ortaya koymadan önce insanın neyi, nasıl bilebileceğini soruşturma konusu yapmak gerektiğini düşünen, bu nedenle kapsamlı bir akıl eleştirisini içeren bir transsendental felsefe geliştiren Kant, görü ve anlama yetisi yardımıyla görünüşün nasıl fenomen olarak kurulduğunu betimlemiştir. Husserl ise felsefeye ve tüm bilimlere yöntem olarak ortaya koyduğu“fenomenoloji”ile kendini aracısız bir şekilde bize sunan fenomenin, başka benin varlığı ile öznelerarası alanı açan, hem algı organı hem de algı nesnesi olması bakımından da çift yönlü olan beden ve yönelimsel bilinç tarafından nasıl deneyimlendiğini göstermiştir. Bu çalışma kapsamında Kant ve Husserl'in bilgi kuramları, ele aldıkları temel meseleler ve fenomen kavramı bağlamında araştırılmış olup, sonuç olarak bu iki düşünce sistemindeki benzerlik ve farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of phenomenon, which originates from the ancient Greek word“phainomenon”, has an important place in the thought of Kant and Husserl as it is an object of knowledge established in our minds or given to our consciousness. Kant, who thought that it was necessary to investigate what and how people can know before revealing various information, and therefore developed a transcendental philosophy that included a comprehensive critique of reason, described how appearance was established as a phenomenon with the help of sensibility and understanding. With“phenomenology”, which he introduced as a method for philosophy and all sciences, Husserl explains how the phenomenon, which presents itself to us directly, is experienced by the body -which opens the intersubjective field with the presence of the other self and is bidirectional in terms of being both the organ of perception and the object of perception- and intentional consciousness,. has shown. Within the scope of this study, Kant's and Husserl's theories of knowledge were researched in the context of the basic issues they addressed and the concept of phenomenon, and as a result, the similarities and differences in these two systems of thought were revealed.