Balıkesir Çepnilerinden tespit edilen mecmualar üzerine bir araştırma
A research on mecmuas identified from Balikesir Chepnis
- Tez No: 872754
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmanın konusu Balıkesir civarında yaşayan Çepnilerden tespit edilen iki mecmuayı Latin harflerine aktarmak ve içerisindeki verileri halkbilimi açısından incelemektir. Alevi-Bektaşi inanç sistemi içerisinde önemli bir yer tutan Çepnilerin dini ritüelleri ile ilgili pek çok bilgiyi bu mecmualar barındırmaktadır. Bir kişi tarafından kayıt altına alınmış bu defterler, içerisinde yazılı olan şiirler, dualar ve diğer bilgiler ile önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Mecmuada yer alan veriler, literatür taraması ile elde diğer bilgiler ışığında incelenmiş, gerekli tasnif çalışması yapılarak bölümler halinde hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to transcribe two mecmuas identified from the Chepni people living around Balıkesir into Latin letters and examine the data in them from the perspective of folklore. These mecmuas contain a lot of information about the religious rituals of the Chepni people, who have an important place in the Alevi-Bektashi belief system. These notebooks, recorded by one person, are an important source with the poems, prayers and other information written in them. The data in the mecmuas was examined in the light of other information obtained through literature review, and the necessary classification work was carried out and prepared in sections.