Pay geri alım stratejilerinin finansal performansına ilişkin sınıflama modeli: Türkiye üzerine ampirik analiz
A classification model for the financial performance of share buyback strategies: An empirical analysis in Türkiye
  1. Tez No: 947454
  2. Yazar: HAKAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EBRU AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Pay geri alım işlemleri, birçok ülkede uzun süredir uygulanan bir yöntem olmakla birlikte, Türkiye sermaye piyasalarında ilk kez 2009 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Şirketlerin piyasa değerini desteklemek, yatırımcı güvenini artırmak ve kâr dağıtım politikalarını optimize etmek amacıyla giderek daha fazla başvurdukları önemli bir kurumsal finansman stratejisi hâline gelmiştir. Bu çalışma, 01.01.2019 ile 31.12.2024 tarihleri arasında Borsa İstanbul BİST100 endeksinde kesintisiz olarak yer alıp söz konusu dönemde pay geri alım işlemi gerçekleştirdiği belirlenen 34 şirketin geri alımlarının, çeşitli alternatif yatırım araçlarına kıyasla finansal etkinliğini analiz etmeyi ve geri alım kararı öncesinde bu etkinliği öngörebilecek bir sınıflama modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında şirketlerin geri alım işlemlerinden sağladığı birim getiriler hesaplanarak, alternatif yatırım araçlarına kıyasla göreli performansları ortaya konmuştur. Bu veriler, kümeleme analizine tabi tutularak şirketler Üst Performans Grubu ve Alt Performans Grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Analizin ikinci aşamasında ise, şirketlerin hangi performans grubuna dahil olacağını pay geri alım işlemleri öncesinde tahmin edebilmek amacıyla diskriminant analizi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre modelin sınıflandırma doğruluğu %88,24 olarak gerçekleşmiştir. Bu çerçevede, yüksek oranda pay geri alımına, yüksek likiditeye, güçlü özkaynak yapısına ve düşük borçluluk oranına sahip şirketlerin geri alım işlemlerinden daha başarılı sonuçlar elde ettiği tespit edilmiş olup, buna karşın yüksek kârlılık oranı, yüksek fiyat/kazanç oranı ve yüksek halka açıklık oranına sahip şirketlerin gerçekleştirdiği geri alımların daha düşük performans sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Share buybacks transactions have long been practiced in many countries; however, they were first introduced into the Turkish capital markets in 2009. Over time, these transactions have evolved into a widely adopted corporate finance strategy, particularly for supporting market value, enhancing investor confidence, and optimizing dividend distribution policies. This study aims to evaluate the financial effectiveness of share buybacks conducted by 34 companies that remained continuously listed in the BIST100 index between January 1, 2019, and December 31, 2024, and to develop a classification model that can predict the effectiveness of these transactions prior to implementation. In the first phase of the analysis, unit returns from buyback transactions were calculated and compared to the returns of alternative investment instruments, thereby identifying the relative performance of each firm. Based on these results, a clustering analysis was applied to group the companies into High Performance and Low Performance categories. In the second phase, a discriminant analysis was conducted to predict which performance group a company might fall into before conducting a buyback. The model achieved a classification accuracy of 88.24%. The findings indicate that firms with high levels of repurchase activity, strong liquidity, robust equity structures, and low leverage were more likely to achieve successful outcomes. Conversely, firms with high profitability, elevated price-to-earnings ratios, and high free float ratios tended to experience less favorable results from their share repurchase activities.