Ameliyatsız gençleşme: Botoks ve dolgu enjeksiyonları ile kadın bedeninin yeniden inşası
Non-surgical skin rejuvenation: Reconstruction of the woman body through botox and fillers
  1. Tez No: 872785
  2. Yazar: FATMA TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN AKSOY SUGIYAMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmada, cildin yaşlanma belirtileriyle mücadele etme hususunda işlerlik gösteren beden yönetimi ve modifikasyonu uygulamalarını keşfetmek ve aynı zamanda bireylerin genç görünme istekleri hakkında alansal bir bilgi sağlamak amacıyla botoks ve dolgu uygulamaları ile hizmetlerine yer verilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ilinde yer alan X Estetik Merkezi'nde katılımlı gözlem yapılmış ve botoks ve dolgu işlemi yapan doktor ile uygulama yaptıran farklı yaş aralığındaki kadın katılımcılarla derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, botoks ve dolgu işlemlerine yönelik artan ilginin sebeplerin yanı sıra botoks ve dolgu uygulamalarının bireylere ne anlam ifade ettiği, bireylerce nasıl deneyimlendiği ve bireylerin bu uygulamalardan ne gibi beklentileri olduğu üzerine kuruludur. Bedenin bir parçası olan yüzün yaşlanmadaki önemi üstünde duran, bedenlenme ve duygusal deneyimlerle ilgili endişelere odaklanan bu araştırmada kadınların gençlik ve yaşlılığa atfettikleri anlamlar üzerinden yaşlanma sürecini nasıl tecrübe ettikleri, kendi gerçekliklerini ve kimliklerini nasıl inşa ettikleri, yorumladıkları ve müzakere ettikleri hakkında bir görüş edinmeye çalışılmıştır. Bedene ilişkin öznel deneyimlerin yanı sıra bedenin sosyal inşası üzerinde de yoğunlaşan bu çalışmanın bir diğer amacı, teknolojik bir unsur olan botoks ve dolgu uygulamalarının bedenlerin inşasında ve potansiyel dönüşümlerinde nasıl bir rol oynadığını; toplumsal cinsiyet farklılıklarının ve yaşlı ayrımcılıklarının üretilmesinde nasıl bir sosyal etkiye sahip olabildiğini ortaya koyabilmeye yöneliktir. Alanında ilk olma özelliği taşıyan bu çalışma, botoks ve dolgu işlemlerinin gündelik yaşamdaki tezahürlerini bizzat yerinde gören ve bu işlemleri“gençlik”,“yaşlılık”,“toplumsal cinsiyet”,“beden imajı”,“kimlik”,“disiplin”ve“teknoloji”bağlamında değerlendiren ve tartışan bir araştırma olması sebebiyle değerli görülmekte; literatüre sağlayacağı güncel katkı ile estetik alanında yapılacak olan yeni çalışmalara bir referans niteliği taşıyacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the effectiveness of botox and filler applications in managing and modifying the body to combat skin aging. It also explores individuals' desires to appear younger by examining their spatial preferences. To achieve this, participatory observations were conducted at the X Aesthetic Center in Ankara. In-depth interviews were held with the doctor responsible for performing these procedures and female participants of various age groups who had undergone them. This study explores the factors contributing to the growing interest in botox and filler procedures, aiming to understand their significance to individuals, the experiential aspects, and the expectations associated with these treatments. The research specifically focuses on the role of facial aesthetics in the aging process, delving into concerns related to embodiment and emotional experiences. The overarching goal is to gain insights into how women experience aging, examining how they construct, interpret, and negotiate their identities through perceptions of youth and old age. In addition, this study investigates the social construction of the body and subjective experiences, aiming to examine the role of botox and filler applications as technological elements in the construction and potential transformation of bodies. It seeks to reveal the social impact these applications may have on the production of gender differences and ageism. This groundbreaking study, the first of its kind in the field, examines the manifestations of botox and filler procedures in daily life. These processes are systematically categorized into dimensions such as“youth”,“old age”,“gender”,“body image”,“identity”,“discipline”, and“technology”. The study is particularly valuable as it evaluates and discusses these manifestations within their contextual framework. We anticipate that this research will serve as a cornerstone for future studies in aesthetics, owing to its substantial contribution to the existing literature.