Glokom hastalarında fakoemülsifikasyon ile kombine gonyoskopi aracılı translüminal trabekülotomi cerrahisinin etkinliği ve güvenilirliği
Effectiveness and reliability of gonioscopy associated transluminal trabeculotomy surgery combined with phacoemulsification in glaucoma patients
- Tez No: 872784
- Danışmanlar: DR. NİLGÜN SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Glokom hastalarında fakoemülsifikasyon ile kombine gonyoskopi aracılı translüminal trabekülotomi (GATT) cerrahisinin etkinliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında ardışık olarak fakoemülsifikasyon ile kombine GATT cerrahisi uygulanan ilk 20 hastanın 20 gözü ve aynı dönemde sadece fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan 26 hastanın 26 gözü dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif takiplerdeki klinik muayene sonuçları, operasyon notları ve komplikasyonlar kaydedildi. Tüm hastaların optik biyometri ölçümleri üzerinden, preoperatif ve postoperatif 3.ay ön segment parametreleri ve aksiyel uzunluk (AL) verileri kaydedilip; otorefraktometre ile elde edilen refraksiyon ölçümleri sferik eşdeğere (SE) dönüştürüldü. Postoperatif refraksiyonda tahmin hatası (PE), postoperatif 3.ay SE'den implante edilen intraoküler lense (IOL) göre beklenen refraktif değerinin çıkarılmasıyla hesaplandı. Refraktif sürpriz (RS), PE değerinin ±0,5 D aralığı dışındaki değerleri belirlemek üzere tanımlandı. Kombine cerrahi uygulanan hastalarda gonyotomi açıklığı postoperatif 3.ay kontrolünde anterior segment optik kohorens tomografi (AS-OCT) ile değerlendirildi. Bulgular: Olguların ortalama yaşı kombine cerrahi grubunda 68,6±9,71 olup, fakoemülsifikasyon grubunda 68,9±6,11 idi (p=0,908). Preoperatif ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) iki grup arasında benzerdi (p=0,772). Kombine cerrahi grubu postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the effectiveness and reliability of gonioscopy associated transluminal trabeculotomy (GATT) surgery combined with phacoemulsification in glaucoma patients Materials and Methods: The study included 20 eyes of the first 20 patients who underwent phacoemulsification combined with GATT surgery between January 2023 and January 2024 and 26 eyes of 26 patients who underwent phacoemulsification surgery alone during the same period. Clinical examination results, operation notes and complications were recorded preoperatively and postoperatively. Preoperative and postoperative 3rd month anterior segment parameters and axial length (AL) data were recorded from the optical biometry measurements of all patients, and refraction measurements obtained with autorefractometer were converted to spherical equivalent (SE). Prediction error (PE) in postoperative refraction was calculated by subtracting the expected refractive value according to the implanted intraocular lens (IOL) from the postoperative 3rd month SE. Refractive surprise (RS) was defined as values outside the ±0.5 D range of the PE value. In patients who underwent combined surgery, goniotomy patency was evaluated by anterior segment optical coherence tomography (AS-OCT) at the postoperative 3rd month. Results: The mean age of the patients was 68.6±9.71 years in the combined surgery group and 68.9±6.11 years in the phacoemulsification group (p=0.908). Preoperative mean best corrected visual acuity (BCVA) was similar between the two groups (p=0.772).