Bernsteın polinomlarının bazı özel fonksiyonlar ile ilişkisi
Relationship of Bernstein polynomials with some special functions
  1. Tez No: 872806
  2. Yazar: BURCU DOĞRUER DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. tezin birinci bölümünde giriş ve tezde kullanılacak olan tanımlara yer verilmiştir. tezin ikinci bölümünde Bernoulli, Euler, Genocchi poinom, Gama-Beta fonksiyonlarına ve Catalan sayılarına ait bazı temel tanım, teorem ve özdeşliklere yer verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise Bernstein operatörü ve polinomlarıyla ilgili tanım ve özdeşliklere yer verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise Bernstein polinomlarının Euler, Bernoulli ve Gama-Beta fonksiyonlarıyla olan ilişkilerine yer verilmiştir. Tezin beşinci bölümünde ise bulgu ve sonuçlara yer verilmiştir. Bu bulgu ve sonuçlar bulunurken bazı özel polinomlarla kurulan ilişkiler motivasyon alınmış ve bu polinomların temel tanım, teoremleri ve özelliklerinden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first part of the thesis includes the introduction and the definitions that will be used in the thesis. In the second part of the thesis, some basic definitions, theorems and identities of Bernoulli, Euler, Genocchi polynomials, Gamma and Beta functions and Catalan numbers are given. In the third part of the thesis, definitions and identities related to Bernstein operators and polynomials are includd. In the fourth chapter of the thesis, the relations of Bernstein polynomials with Euler, Bernoulli and Gamma-Beta functions are discussed. The fifth chapter of the thesis includes the findings and conclusions. While finding these findings and results, the relationships established with some special polynomıals were motivated and the basic definitions, theorems and properties of these polynomıals were mentioned.