Esnek pes planusu olan çocuklarda oyun destekli ayak evertör ve invertör kas kuvvetlendirme egzersiz cihazı etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of play-assisted foot evertor and invertor muscle strengthening exercise device in children with flexible pes planus
  1. Tez No: 872807
  2. Yazar: OĞUZHAN KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK YIKILMAZ, DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmanın amacı esnek pes planusu olan çocuklarda oyun destekli ayak evertör ve invertör kas kuvvetlendirme egzersiz cihazı etkinliğini araştırmaktı. Çalışmamız yaşları 7-13 yaş aralığında değişen, bilateral esnek pes planuslu 10 gönüllü çocuk üzerinde yapıldı. Değerlendirilen çocukların sağ ayaklarına haftada 3 gün ev egzersizi programı verildi ve haftada 2 gün oyun destekli kas kuvvetlendirme cihazı fizyoterapist tarafından uygulandı. Sol ayaklara ise sadece haftada 3 gün yapılacak olan ev egzersiz programı verildi. Her iki taraftaki ayaklara 8 hafta boyunca tedavi uygulandı. Pes planusu değerlendirmek için Kalkaneal Eğim Açısı, Yıldız Denge Testi, Pedobarografi, Merdiven Hız Testi, Navikülar Düşme Testi ve ayak bileği propriosepsiyonunu değerlendirmek için 'Ayak Bileği Aktif Pozisyon Hissi (ABAPH) kullanıldı. Çalışmadaki bireylerin sağ ve sol bacak uzunlukları ve demografik bilgileri istatistiksel olarak benzerdi. Tedavi sonrasında Yıldız Denge Testi, Pedobarografik Basınç Dağılımı, Naviküler Düşme Testi ve Kalkaneal Eğim Açısı değerlerinde deney grubunda anlamlı fark (p0,05). Merdiven Hız testi sonuçlarında da anlamlı fark görüldü (p0,05). Tüm veriler sonucunda esnek pes planusu olan bireylerde ev egzersizine ek olarak kullanılan oyun destekli egzersiz cihazının merdiven hız testi, yıldız denge testi, pedobarografik basınç değerleri, naviküler düşme testi ve kalkaneal eğim açısı parametrelerinde tedavinin etkinliğini arttırdığı görüldü. Buna bakılarak klinik tedavilerde oyun destekli egzersiz cihazı kullanımının tedaviye olumlu yönde katkısı olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effectiveness of play-supported foot evertor and invertor muscle strengthening exercise devices in children with flexible pes planus. Our study was conducted on 10 volunteer children with bilateral flexible pes planus, aged between 7-13 years. A home exercise program was given to the right feet of the evaluated children 3 days a week, and a game-supported muscle strengthening device was applied by a physiotherapist 2 days a week. For the left feet, only a home exercise program was given 3 days a week. The feet on both sides were treated for 8 weeks. Calcaneal Inclination Angle, Star Balance Test, Pedobarography, Stair Speed Test, Navicular Drop Test were used to evaluate pes planus and 'Ankle Active Position Sense (ABAPH)' was used to evaluate ankle proprioception. The right and left leg lengths and demographic information of the individuals in the study were statistically similar. Although there was a significant difference (p0.05). A significant difference was also seen in the Stair Speed test results (p0.05). As a result of all data, it was seen that the game-assisted exercise device used in addition to home exercise in individuals with flexible pes planus increased the effectiveness of the treatment in stair speed test, star balance test, pedobarographic pressure values, navicular drop test and calcaneal inclination angle parameters. Considering this, it was concluded that the use of game-supported exercise devices in clinical treatments has a positive contribution to the treatment.