Aile hekimliği polikliniğine başvuran 65 yaş üstü bireylerin uyku kalitesi ile beslenme durumu, kronik hastalıkları ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality with nutritional status, chronic diseases and related factors of individuals over 65 years old who applied to the family medicine outpatient clinic
- Tez No: 872821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Aile hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş üstü bireylerin uyku kalitesi ile beslenme durumu, kronik hastalıkları ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.11.2023-01.05.2024 tarihlerinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği polikliniklerinde katılma kriterlerini karşılayan 65 yaş ve üzeri 270 birey ile yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanması şekliyle yapılmıştır. Sosyodemografik veri formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Mini Nutritional Assessment (MNA) Formu kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 29 ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the sleep quality, nutritional status, chronic diseases and related factors of individuals over the age of 65 who applied to the family medicine outpatient clinics of Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Materials And Methods: This study was conducted between November 1, 2023, and May 1, 2024, at the Family Medicine Clinics of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, involving face-to-face surveys with 270 individuals aged 65 and over who met the inclusion criteria. The Sociodemographic Data Form, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Mini Nutritional Assessment (MNA) Form were used. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 29, and a p-value of