'Futbol' mecmuası (inceleme-metin-transkripsiyon-tıpkıbasım)
'Football' magazine (review-text-transcription-reprint)
  1. Tez No: 872825
  2. Yazar: HATİCE NUR ÖNEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada hem Türk spor tarihi hem de Osmanlı tarihi açısından oldukça önem taşıyan Futbol mecmuası incelenmiştir. Sporun ve sporcuların gelişimi noktasında bir deniz feneri niteliği taşıyan“Futbol”mecmuasının anlaşılabilmesi için gerekli incelemelerin olmaması ve Osmanlı Türkçesi ile sınırlı kalıp günümüz Türkçesine çevrilmemiş olması gibi nedenler mecmuanın öneminin anlaşılmasına engel oluşturmuştur. Bu noktadan hareketle Futbol mecmuasının transkripsiyonu yapılmış ve mecmuanın daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Mecmuada yayınlanan haberler ve makaleler dikkatli bir incelemeye tabii tutulmuştur. Mecmuada yer alan her yazı Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Football magazine, which is very important for both Turkish history and Ottoman history, was examined. Reasons such as the lack of necessary studies to understand the“Football”magazine, which is a lighthouse for the development of sports and athletes, and the fact that it was limited to Ottoman Turkish and not translated into today's Turkish, have hindered the understanding of the importance of the magazine. Starting from this point, the Football magazine was transcribed and a better understanding of the magazine was provided. The news and articles published in the magazine have been subjected to careful examination. Every article in the magazine has been translated from Ottoman Turkish into today's Turkish.